UCLA’nın ‘zihin jimnastiği’ Lauren Betts’in özgüvenini yeniden kazanmasına nasıl yardımcı oldu?

doyoutravel

New member
Lauren Betts ilk pasını beceremedi. İlk atışını kaçırdı. Ancak Connecticut’ın ikili veya üçlü takımı UCLA’nın en yeni yıldızına yaklaştığında omuzlarını düşürmek yerine Betts, bu ilgiyi kazanmak için yaptığı işe odaklandı.

“İyiyim” dedi kendi kendine. “İyiyim. Ben iyi bir oyuncuyum.”

Betts, “Tüm olumsuzlukları bir kenara bırakmam ve kendime kim olduğumu hatırlatmam gerekiyor” dedi.

1,80’lik merkez hızla herkese hatırlatıyor. Koçları ve takım arkadaşlarından güç alan Stanford transferi, 16,1 sayı ve 8,9 ribaund ortalamalarıyla takım rekorunu kırıyor, %81,4’lük şut yüzdesinde ülkeye liderlik ediyor ve 2 numaralı Bruins’i program tarihindeki en yüksek sıralamaya yükseltiyor. Betts, 24 Kasım’da UConn’a karşı kazandığı galibiyette 13 sayı ve 7 ribaund elde etti; bu, Bruins’in (7-0) ilk NCAA şampiyonluğunun meşru yarışmacısı olduğunu ilan eden açık bir galibiyetti.

Betts bu kadar baskın olabileceğini unuttu. Sınıfının 1 numarası olarak girdiği ancak maç başına sadece 9,7 dakika süre alarak 5,9 sayı ve 3,5 ribauntla oynadığı Stanford’da geçirdiği hayal kırıklığı yaratan sezonun yaralarını hâlâ taşıyor. UCLA koçu Cori Close, gıpta ile bakılan transferi portaldan kaçırırken, Betts’in güvenini yeniden inşa etmenin, ona sahada daha büyük bir rol vermenin ötesine geçeceğini biliyordu.

Oyuncular basketbol becerileri üzerinde çalışmaya ihtiyaç duyduklarında spor salonuna giderler. Ancak UCLA’da Betts gibi zihinsel becerileri üzerinde çalışmaları gerektiğinde “zihin jimnastiğine” başvuruyorlar. Programın kapsamlı zihinsel iyileştirme rejimi, hayal kırıklığı yaratan birinci sınıf sezonunun özgüvenini zedelemesinin ardından ikinci sınıf merkezinin tüm potansiyelini açığa çıkarmanın sırrı oldu.

Lauren Betts (51), UCLA’ya transfer olmadan önce Stanford’daki birinci sezonunda sınırlı süre oynadı.

(David Zalubowski / Associated Press)

Betts, “Bu program ve dürüst olmak gerekirse Koç Cori, beni çok fazla pozitiflikle ve yapabileceğim her şeyle doldurmak konusunda gerçekten iyi bir iş çıkarıyor” dedi. “Buraya gelmeden önce kendim hakkında gördüğüm tüm olumsuzluklar beni bir nevi normale döndürdü.”

Close, Betts’in böyle bir yıldız olduğunu her zaman biliyordu. Close, 2021 FIBA Dünya Kupası’nda ABD 19 yaş altı takımına koçluk yaparken, Betts’in sadece kesinti yapan en genç oyuncu olmakla kalmayıp, ABD’nin altın madalya koşusunda 11,1 sayı ve 9,6 ribaund ortalamaları yakaladığını ilk elden gördü. Betts, Cameron Brink’in arkasında oynarken bile Close, üst sıradaki adayın daha fazlasını yapabileceğine inanıyordu.

Tek yapması gereken, Betts’in de buna inanmasını sağlamak için zihin jimnastik salonundaki çalışmayı kullanmaktı.

Mükemmel şut atışını geliştirmek için gereken tekrar gibi, zihinsel antrenman da Bruins için günlük bir zorunluluktur. Ekip her gün görselleştirmeye üç dakika harcıyor. Haftada bir kez zihniyet koçu Collin Henderson, genellikle Zoom üzerinden 25 dakika boyunca takımla buluşuyor. Çalışma sayfaları var. Koçlara hafta boyunca odaklanmaları için takip görevleri atanır. Oyuncular bazen bir soruya yanıt olarak Henderson’a mesaj atmak veya onunla bireysel olarak görüşmek zorunda kalıyor.

“Öğrendiğim en büyük şeylerden biri bana değer verildiği, önemli olduğum ve ne olursa olsun hala önemli olduğumdur.”
— UCLA merkezi Lauren Betts

UCLA pivotu Lauren Betts, guard Londynn Jones ve guard Charisma Osborne galibiyet sırasında kenarda kutlama yapıyor

UCLA pivotu Lauren Betts (51), guard Londynn Jones (3) ve guard Charisma Osborne (20), 9 Kasım’da UC Riverside’a karşı attığı golün ardından kenardan kutlama yapıyor.

(Ashley Landis / Associated Press)

Program, Close’un Betts’e transfer portalı dışında eleman alımında kilit noktaydı.

Close, “Potansiyelinin 10 olduğunu biliyordum” dedi, “ama özgüveninin henüz 10 olmadığını biliyordum.”

Close, 2011’de göreve başladığından beri zihinsel antrenmanı programının destek noktası haline getirdi. Beşinci sınıf gardiyanı Charisma Osborne, ülkede Bruins’in yaptığı gibi zihinsel antrenman üzerinde çalışan başka bir takım olduğundan şüphe ediyor. Dokuz aylık müfredat zihinsel dayanıklılık temalarını vurguluyor. “Sarsılmaz bir güven kazanmanın” yollarını tartışıyorlar. Kötü oyunlardan sonra yeniden odaklanmaya yardımcı olmak için her biri bireysel rutinler geliştirir. Oyuncuların asla kendi imajlarından daha iyi performans gösteremeyeceklerinden bahsediyorlar. Bu ders en çok Betts’te yankı buluyor.

20 yaşındaki oyuncunun öz imajı, Colorado’da büyüyen, uzun boylu bir ortaokul öğrencisi olduğundan beri basketbolla iç içe geçmiş durumda. Okulda her gün ona aval aval bakılıyordu. Uzun boylu çocuklar havalıydı. Herkesin üzerinde yükselen kızla alay edildi.

Betts başını sallayarak, “Korkunçtu,” dedi.

Betts basketbol sahasında kendine gelene kadar acı azalmadı. 14 yıl boyunca Avrupa’da profesyonel olarak oynayan 2 metrelik babası Andy ile yoğun bir şekilde çalışan Betts, sekizinci sınıfta çiçek açtı. Basketbol sahasında kazandığı özgüvenle Betts boyuyla gurur duyabiliyordu. Seçkin izci kamplarına davetiye çekmesine yardımcı oldu. Genç milli takımına ilk çıkışını 2019’da, 16 yaş altı takımının FIBA Amerika turnuvasında oynamasıyla yaptı ve burada Amerika Birleşik Devletleri altın madalyaya giden yolda namağlup gitti.

UCLA pivotu Lauren Betts, Arkansas'a karşı serbest atış yaparken dudaklarını büzüyor

UCLA pivotu Lauren Betts Pazar günü Arkansas’a karşı serbest atış kullanacak.

(Michael Woods / Associated Press)

Bir gece milli takım takım arkadaşlarıyla akşam yemeğinde Betts, işe alım sınıfında en iyi aday olarak seçildiğini öğrendi. Sersemlemişti. Etrafındakiler öyle değildi.

ABD 16 yaş altı takımında Betts’le oynayan ve sıralamada ikinci sırada yer alan UCLA ikinci sınıf gardiyanı Kiki Rice, “O yaşta uzunlar hâlâ turnikeleri bitirmeye odaklanıyor ve o da burada hamleler yapıyor, turnikeleri bitiriyor, çemberi koruyor” dedi. onların işe alım sınıfı. “Onun büyüklüğü ve yetenek seviyesi kadar büyük bir oyuncuyla oynayabileceğimin nadir olduğunu biliyordum.”

Betts, üniversite seçimiyle programın prestiji ve efsanevi koçu Tara VanDerveer’in cazibesine kapılarak Stanford’u seçti. Ancak salgın nedeniyle taahhütte bulunmadan okulu ziyaret edemedi. Üniversiteye geçişin, özellikle de derin bir post pozisyon grubunda kaçınılmaz hız darbeleriyle geleceğini biliyordu, ancak bu, en iyi adayın beklentilerini karşılamayan sadece sahadaki rolün azalması değildi.

Betts, “İnsanların bildiğimi varsaydığını söylediğim birçok şey bana söylenmedi” dedi. “Gerçekten ayrıntılara girmek zor. Spesifik bir şey olduğunu söyleyemem ama birinci sınıf öğrencisi olarak istediğim gibi olmayan uzun bir dönem olduğunu söyleyebilirim. … Dört yıl boyunca kendimi orada oynarken görebileceğimi hissetmedim.”

Deneyim, Betts’in kendine olan inancını o kadar aşındırdı ki Close, Betts’in güveninin Aralık sonu veya Ocak ayına kadar zirveye çıkacağını düşünmedi. Daha sonra UCLA’deki ilk maçında 20 dakika içinde 20 sayı, 7 ribaund ve 2 blokla galip gelirken, Bruins sezon açılışında Purdue’yi 92-49 mağlup etti.

Close, Betts’in ortalama bir pivot olmadığını vurguluyor. Takımın sahadaki sprintleri ve bir kilometre koşusunu içeren yaz kondisyon testleri sırasında Betts, guardlar için her zaman değerlendirmeler yaptı. Close, Bruins’in Purdue’ye karşı her perdeyi değiştirdiğinde Betts’in savunmada bir kez bile yenilmediğini söyledi. Close, savunma konusunda ilham almak için Betts’e San Antonio Spurs’un çaylak oyuncusu Victor Wembanyama’nın kliplerini gösteriyor. 13. yılın koçu, UCLA’nın yıldız merkezinin bu tür bir savunma varlığı olabileceğine inanıyor.

Close, “O tek boyutlu değil” dedi.

Seçkin oyuncu alma statüsü ve çocukluğundaki basketbol başarısıyla kendine olan güveni güçlenen Betts, çok yönlülüğünün basketbol sahasının ötesine geçebileceğine inanmaya başlıyor. UCLA’da kendi imajı yalnızca kaç sayı attığına ya da kaç ribaund aldığına bağlı olmak zorunda değil. Bakış açısını genişletmek yalnızca oyununu geliştirmeye yardımcı oldu.

UCLA'dan Lauren Betts, UConn'a attığı golün ardından kutlama yapıyor ve takım arkadaşlarından ayağa kalkma konusunda yardım alıyor

UCLA’dan Lauren Betts (solda), Bruins’in 24 Kasım’da Cayman Adaları’nda Huskies’i yenmesi sırasında UConn’a karşı attığı golün ardından kutlama yapıyor ve takım arkadaşlarından ayağa kalkmak için yardım alıyor.

(Kevin Morales / Associated Press)

Betts, “Öğrendiğim en büyük şeylerden biri bana değer verildiği, önemli olduğum ve ne olursa olsun hala önemli olduğumdur” dedi. “Sanırım bu, yaptığım her şeyde bir neşe duygusunu ortaya çıkardı.”

Zor durumlarda Betts kendisine iltifatlar ederek sevincini geri getiriyor. Kulağa komik geldiğinin farkında ama kendine iyi bir oyuncu olduğunu hatırlatması bile yeniden odaklanmasına yardımcı oluyor. Takım arkadaşları ya da antrenörler onun sinirlendiğini görürlerse elini tutup ona katılıyorlar.

Kendini herkese kanıtlamaya çalıştığı bir kariyerin ardından, hünerini hatırlatma ihtiyacı hissettiği tek kişiler kendi kenar kesimindeki kişilerdir.

Betts, “Doğru insanlar kim olduğumu biliyor” dedi. “Şu anda diğer insanların ne düşündüğü umurumda değil. … Eğer beni unuttuysan, bu çok kötü. Çünkü buradayım.”