UCLA’den Jaime Jaquez Jr., yılın Pac-12 oyuncusu oldu

doyoutravel

New member
Jaime Jaquez Jr., UCLA’ya dakikalarca savaşan cesur bir aday olarak geldi. Meksika milli takımıyla yaptığı bir çaylak ritüelinin kalıntısı olan neredeyse tıraş edilmiş kafası, onu kel bir teknik direktör kadrosuna sevdirirken gerekli büyümeyi sembolize ediyordu.

Dört yıl sonra, Jaquez neredeyse hiçbir oyundan ayrılmayan kaslı bir gazi haline geldi. Mavi bir kafa bandının üzerinde dalgalanan buklelerinden oluşan çalılık, başka bir metafor haline geldi.

O tamamen büyüdü.

Pac-12’nin normal sezon şampiyonasından kaçan bir takım için daha önce hiç olmadığı kadar gelişen Jaquez, Salı günü kendisini yılın Pac-12 oyuncusu seçen konferans koçları tarafından tanındı.

Kıdemli forvet, 2008’de Kevin Love’dan bu yana Bruins’in bu kategorideki ilk galibi oldu ve UCLA’nın konferansın büyük ödüllerini neredeyse temiz bir şekilde taramasının bir parçasıydı. Pac-12’de yılın koçu Mick Cronin, yılın savunma oyuncusu Jaylen Clark ve yılın birinci sınıf öğrencisi Adem Bona seçildi. Bruins’e gitmeyen tek büyük ödül, en gelişmiş oyuncu, Arizona’dan Oumar Ballo ve yılın altıncı adamı, USC’den Reese Dixon-Waters içindi.

Jaquez, “Hadi süpürgeleri çıkaralım,” dedi. “Demek istediğim, bu oldukça temiz bir tarama. … Bu çok sıkı çalışan bir takım ve birbirimizi zorluyoruz ve antrenmanlarda her zaman bu çapta oyuncular birbirine karşı geldiğinde, bu maçları çok daha kolaylaştırıyor, bu yüzden ben de savunma oyuncusuna karşı gidiyorum. Yıl boyunca her gün antrenmanda, yani daha iyi bir hücum oyuncusu olmayı umardım.

Jaquez, Pac-12’deki en iyi takımın en vazgeçilmez oyuncusuydu, 2 Numaralı UCLA, konferans oyunlarında 18-2’ye çıkıyor ve 2004’ten bu yana en büyük galibiyet marjı için sıralamalarda Arizona ve USC’yi dört maç geride bıraktı. Jaquez’in ortalaması 17.5 sayı, 8,0 ribaund ve 1,5 top çalma ile konferans tarihinde bu kategorilerin her birinde ilk beşe giren altıncı oyuncu oldu.

Jaquez ayrıca oyunların sonlarında bir güçtü ve Bruins’in Oregon, Stanford, Utah ve Colorado’ya karşı son galibiyetlerini son dakikalarda bir sayı yağmuruyla kapatmasına yardımcı oldu.

Cronin, Bruins’in son 10 maçını kazanmasının ardından dört sezonda yılın ikinci konferans koçu ödülünü aldı.

Cronin, “Bu, yılın koçluk kadrosu,” dedi. “Biliyor musun, ben böyle bakıyorum.”

Cronin’in ekibi, onun zorlu ünlü stilini öğrenen iki birinci sınıf öğrencisiyle bile, onun gelişinden bu yana açık bir şekilde en iyi savunmasını yaptı. Bruins, konferansın en iyisi olan maç başına 60,1 sayıdan vazgeçti ve hücumları uzun süreli durgunluklara maruz kaldığında bile onları her maçta tuttu.

Clark, geçen hafta sonu Arizona’ya karşı alt bacak yaralanması gibi görünen bir sakatlık yaşamadan önce, maç başına ortalama Pac-12 liderliğindeki 2,6 top çalma ortalaması ile bu savunmanın en önemli parçasıydı. Son oyunu, ikinci yarının başlarında sezonunu bitirebilecek sakatlık ile ayrılmadan önce bir top çalma ve turnike içeriyordu. Bona’nın maç başına 1,6 blok ile Bruins’i yönetti ve onun iç varlığı diğer birçok şutu değiştirdi.

14 Aralık 2019’da South Bend, Ind.’de Notre Dame’s Temple Gibbs’i geçerken gösterilen Jaime Jaquez Jr., birinci sezonunun başlarında ilk 11’e girdi ve teknik direktör Mick Cronin’in yeniden yapılanma çabalarının manevi mihenk taşı oldu.

(Robert Franklin / Associated Press)

İlk sezonunda sadece bir avuç maçla başlangıç dizilişine giren ateşli Jaquez, Cronin’in yeniden inşa etme çabalarının manevi mihenk taşı oldu. Takımının ikinci sınıfta Final Four’a yükselmesine yardım etti ve son üniversite sezonunda tamamen sağlıklıyken neler yapabileceğini göstermeden önce gençken rahatsız edici ayak bileklerini sıyırdı.

Jaquez, “Buraya bir görev için geldim, bu yol boyunca, bu yolculuk boyunca oraya ulaşmak için adımlar atıyorum ve birinci sınıf öğrencisi olarak ne bekleyeceğinizi asla bilemezsiniz” dedi. “Dört yıl sonra bana Pac-12 şampiyonluğunu kazanacağını ve benim de yılın Pac-12 oyuncusu olacağımı söyleseydin, sana inanır mıydım bilmiyorum, yani, öyle bir şeydi ki. Şimdiye kadar çılgın bir yolculuk ve bu şeyin bir parçası olduğum için çok minnettarım.

Jaquez ve Tyger Campbell, Pac-12’nin ilk takımına seçildi ve Campbell için arka arkaya üçüncü bir seçim oldu. Jaquez, geçen sezon birinci takımda ve 2020-21’de ikinci takımdaydı ve bu, onu ve Campbell the Bruins’in 2007-09’dan Darren Collison’dan bu yana ilk üç kez tüm konferans seçimlerini yaptı. Clark bu sezon ikinci takımı yaptı.

USC’den Boogie Ellis ve Drew Peterson, Truva atlarının uzun adamı Joshua Morgan ve guard Kobe Johnson’ın Clark ve Bona ile birlikte tam savunma ekibini oluşturmasıyla Pac-12’nin ilk takımında da bir yer kazandılar. Bona ve UCLA takım arkadaşı Amari Bailey, USC’den Tre White ile birlikte birinci sınıf öğrencilerinin takımındaydı.