UCLA kadınları NCAA turnuvasında LSU'ya yenilerek bitişte bocalıyor

doyoutravel

New member
ALBANY, NY —

Şehirler değişir, detaylar değişir.

Yılın bu zamanlarında UCLA için hayal kırıklığı hiç değişmeyen bir şey.

Mart ayının son üzüntüsü, MVP Arena'daki kasvetli bir soyunma odasında oynandı, Bruins başka bir fırsatın kaçırıldığını düşünüyor.

Bir an, maçın bitimine üç dakikadan az bir süre kala, savunma yapan ulusal şampiyona üç sayı farkla önde gidiyorlar, herkes yedek kulübesini alkışlıyor, olasılıklar sonsuz.

Bir sonraki an, boş pozisyonların ortasında bocalıyorlar, buna stop alamama da ekleniyor, yüzleri ciddi ve sezon bitti.

Bu, Cori Close'un koçluğunda NCAA kadın basketbol turnuvasının bu hafta sonuna altı kez katılma anlamına geliyor. Bunlardan biri Elit Sekiz'de ve diğer beşi Sweet 16'da sona erdi; bu, Cumartesi öğleden sonra Albany 2 Bölgesel yarı finalinde üçüncü sırada yer alan Louisiana State'e 78-69 yenildiği sırada ikinci sırada yer alan Bruins'in son tökezlemesiydi.

UCLA guard Kiki Rice, Cumartesi günü oynanan Sweet 16 maçının üçüncü çeyreğinde LSU guard Flau'jae Johnson'a karşı mücadele ediyor.

(Mary Altaffer / Associated Press)

Close, Gabriela Jaquez'in havada süzülen bir şutla zıplamasını takiben 2½ dakika kala takımının 67-64 öne geçmesiyle son atılım yapma konusundaki başarısızlığından yılmadı. Bruins son sekiz şutunu ve dört serbest atıştan ikisini kaçırırken, yolun geri kalanında 14-2 geride kaldı.

Close, “Rengiyi ve serbest atışları bıraktık ve turnikeleri ve serbest atışları kaçırdık” dedi ve “sonuçta bunun sorumlusu benim.”

Oyun kurucu Kiki Rice'ın antrenman masasında oturup boş boş etrafa baktığı UCLA soyunma odasında kolay cevaplar yoktu.

Rice birkaç dakika önce “Berbat bir durum” demişti, “çünkü bu yıl her şeyi kazanabilecek kapasiteye sahip bir takıma sahip olduğumuzu hissettim ama bu olmadı.”

Soyunma odasının diğer tarafında Jaquez, bu sezonun başında basketbolu bırakan, gözleri yaşlı takım arkadaşı Izzy Anstey'e sarılmak için yürüdü.

Jaquez, takım arkadaşları Londynn Jones ve Lauren Betts'in puanlarıyla eşleşerek 14 sayı attıktan sonra, “Kesinlikle zor, çok sinir bozucu, şu anda çok sinirliyim” dedi. “Fakat benim için yapabileceğim en iyi şeyin bunu gelecek yıl için yakıt olarak kullanmak olduğunu düşünüyorum.”

Özensiz top hakimiyeti ve soğuk şutlar, UCLA'nın (27-7) erken ayrılmasına yol açan en büyük sorunlardı ve LSU'nun (31-5), geçen sezonun ulusal şampiyonluk maçının rövanş maçında Pazartesi günü üst sıralarda yer alan Iowa ile oynamasına yardımcı oldu. Bruins 19 top kaybı yaptı ve 32 üç sayılık atıştan yedisini (%21,9) kaydetti; 17 top kaybının sadece ikisi ilk yarıda oldu ve yedi sayı geride kaldı.

Bruins toparlanmadan önce bu fark dokuza yükseldi ve Jones'un arka arkaya üç sayılık basketleri takımını 45-44 öne geçirdi. UCLA'dan Charisma Osborne, üniversitedeki son maçında takımının avantajını iki sayıya çıkarmak için bir üçlük daha attı.

Bruins, LSU yıldızı Angel Reese'in maçın bitimine 8:16 kala dördüncü faulünü alıp takımının üç sayı geride olduğu yedek kulübesine yönelmesiyle bir açılış yaptı. Ancak Bruins önümüzdeki dört dakika boyunca avantajını genişletemedi ve Reese döndüğünde aynı farkla öndeydi.

Reese, maçtan sonra Bruins'in yardımcı koçuyla el sıkışma hattında sözlü bir tartışma yaşadı ve daha sonra Close'un ona iyi bir oyun söylediğini ve “başka bir koçun biraz çılgınca konuştuğunu” söyledi.

Close, ekibinden hiç kimsenin uygunsuz bir şey söylemediğini söyledi.

Close, “Bunu asla yapmayız ve özellikle de bu asla koçlarımdan birisinden gelmez” dedi. “Belki yanlış bir şey duymuştur ama şunu söyleyebilirim; Angel hakkında hiçbir şey söylemiyorum, sadece benim kampımdan gelenleri söylüyorum – kesinlikle hayır.”

Tigers adına Reese ve Flau'jae Johnson double-double'a imza attılar; Johnson 24 sayı ve 12 ribaund, Reese'in 16 sayı ve 11 ribaundluk performansıyla maçı tamamladı.

Betts, Bruins adına 17 ribaund geriledi ve dört şutu blokladı, ancak basketbolun büyük sahnesinde bocalayan bir takım tarafından sıklıkla top kaybı nedeniyle kaybedilen giriş paslarını almakta defalarca zorlandı.

Betts, “Bence biz daha iyi bir takımız” dedi ve “bugün maça çıkamadığımızı düşündüm.”

Daha sonra dolabının önünde sessizce oturan Osborne, takım arkadaşı Lina Sontag ve bir takım çalışanı tarafından teselli edildi.

Birkaç ciddi dakikanın ardından Osborne ayağa kalktı ve tıbbi tedavi görmek için odadan çıktı. Bu son hayal kırıklığını gidermek çok daha fazla zaman alabilir.