Sharlize Palacios, UCLA softboluna barış ve tutku getiriyor

doyoutravel

New member
OKLAHOMA ŞEHRİ –

Bu sefer adrenalin Sharlize Palacios'un vücuduna hücum etmedi. Easton Stadyumu'nda Büyükler Günü'nde Arizona'ya giden dört koşudan sonra tabanlar yüklü olarak vurucu kutusuna adım atan UCLA yakalayıcısı stresli hissetmedi. Bruins yedi turluk bir geri dönüş yapmaya çalışırken baskı hissetmedi. Kendini huzurlu hissetti.

Büyükannesini hissetti.

Merhum büyükannesi Lori Barajas'tan ilham alan ve birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aile tarafından güçlendirilen Palacios, 6. UCLA'yı Women's College Dünya Serisine geri götürdü; burada Bruins Cumartesi günü öğlen PST'de (ABC) üç kez defans şampiyonu olan Oklahoma ile karşılaşacak. Oklahoma City'deki Devon Park'ta. Kazanan Pazartesi günkü ulusal yarı finale yükselecek.

28 Nisan'da Palacios'un Arizona'ya karşı büyük grand slam'iyle başlayan UCLA (43-10), art arda 14 maç kazanarak ülkedeki en uzun aktif galibiyet serisine ulaştı. Top Palacios'un sopasına çarptığında, hemen iki kolunu da başının üstüne kaldırdı. Çitin üzerinden uçtuğunda avuçlarını gökyüzüne çevirdi ve başını geriye eğdi.

Palacios, “Bütün bu sezon benim tanıklığım oldu” dedi. “Düştüğüm ve geride kaldığımız çoğu zaman, oynarken kelimenin tam anlamıyla büyükannemi hissediyorum.”

Palacios, Barajas'ın iradeli bir kadın olduğunu hatırladı. Aynı zamanda “en tatlı kadın”dı. Ailesi için yemek yapmayı ve partilere ev sahipliği yapmayı seviyordu. Torunlarının maçlarını canlı izleyemeyecek kadar gergindi ama kazandıklarını bildiği sürece televizyon izlemeyi seviyordu. Kendisi sadık bir Hıristiyandı.

Barajas, 2023 softbol sezonunun başında 78 yaşında öldüğünde Palacios inancını kaybetti. Palacios, Arizona'dan transfer olduktan sonra zaten yeni bir programla hayata yön vermeye başladığını ve bunu yas tutarken yapmanın onu “tuhaf bir noktada” bıraktığını söyledi. Daha sonra 22 Nisan'da Arizona State'e karşı sezon sonu elinden sakatlandı.

Palacios, “Çok fazla suçluluk hissettim” dedi. “Takıma elimden geldiğince yardım etmek istedim ve kendimi çaresiz hissettim.”

Bruins, normal sezonda 52 galibiyet elde etti; bu, 2001'den bu yana programdaki en yüksek sayıydı, ancak sezon sonrası maçı kazanamadı. Palacios'ta 12 yaşından beri top oynayan stoper Maya Brady, üç kez Pac-12 defansif takım oyuncusu olmadan sahada dinamiğin nasıl değiştiğini kaydetti.

Palacios, katkıda bulunmak amacıyla yedek kulübesinden saha çağırmayı kabul etti. Saha dışında, Chula Vista yerlisi UCLA'ya transfer olduktan sonra Güney Kaliforniya'da tekrar bir araya gelen ailesinde teselli buldu.

Ablası Sashel, “Bu programdaki kariyerine son vermesi gerekiyordu” dedi.

UCLA yakalayıcısı Sharlize Palacios, Perşembe günü Bruins's Women's College Dünya Serisi galibiyetinin beşinci vuruşunda Alabama'dan Kali Heivilin'i plakada etiketliyor.

(Brandon Wade / Associated Press)

Palacios üniversitedeki son sezonu için elinden gelenin en iyisini yaptı. Zihinsel performans koçu Armando Gonzalez'in aşıladığı minnettarlıkla beslenen, tüm konferanslarda dört kez ödül alan bu oyuncu, National Fastpitch Coaches Assn. tarafından ikinci All-American takımı olarak adlandırıldı ve bu onun ilk All-American ödülü oldu. Takım rekoru kıran 20 home run'u var ve RBI'lerde 57 ile ikinci sırada yer alıyor.

Ancak iki alt sınıf atıcıya sezon sonrası ilk maçlarında yol gösterici bir güç olarak, 1.80'lik yakalayıcının en değerli varlığı istatistik tablosunun ötesinden geliyor.

UCLA antrenörü Kelly Inouye-Perez, “Onun en büyük kası kalbidir” dedi. “Bu çok kasıtlı bir liderlikti [from] Atıcılarına karşı kararlı olması gerektiğini ama aynı zamanda onlarla birlikte olması gerektiğini anlaması gerekiyor. … Onu seviyorlar ama dinliyorlar, buna saygı denir.”

Palacios, balık tutma sanatını babası Francisco'dan öğrendi ve o da bu sanatı üç çocuğuna da aktardı. Yakalayıcı oynadı ve 1992'de Cleveland Indians tarafından draft edildi. Sashel, Arizona State'te oynadıktan sonra Tokyo Olimpiyatları'nda Meksika'yı temsil etti. Haziran ayında liseden mezun olup San Diego'da mühendislik okuyarak üniversiteye başlayacak olan en küçük erkek kardeş Sabian, aynı zamanda beyzbolda yakalayıcı olarak da oynuyordu.

Palacios atış konusunda kısa bir flört yaşadı ama büyükbabasına çemberdeki ilk oyununda başarılı olup olmadığını sorduktan sonra o, “Berbatsın” dedi. Bir daha asla atış yapmadı.

Oklahoma City'deki takım otelinde oturan Palacios, bu anıya gülebilir. Babasını ve ablasını takip ettiğinden, kendisinin bir yakalayıcı olması gerektiğini biliyordu. Aile, ön bahçede birlikte pratik yaparak, pozisyonun çoğu zaman gölgede kalan inceliklerini takdir etmeyi öğrendi. Yakalayıcının ustalıkla bloke ettiği top veya oyunda iyi zamanlanmış bir mola, kutu skorlarında görünmüyor. Bunun yerine, mükemmel bir oyunun ardından isimlerini rekorlar kitabına yazan atıcılar ya da başka bir kupa kaldıran takımdır.

Palacios için bu ödüller fazlasıyla yeterli.

“Çiçeklerim takımın iyi iş çıkardığını duymaktan, takım arkadaşlarımın ve özellikle de atıcıların iyi iş çıkardığını duymaktan geliyor” dedi. “Ne zaman atıcılar övgü alsa, ihtiyacım olan şey bardağımı dolduruyor.”

Francisco çocuklarına her zaman yakalayıcının “atıcıların annesi” olduğunu söylerdi.

Sashel'i takip eden hevesli küçük kardeş olan Palacios, artık atıcıları kahve turlarına davet ederek abla rolünü üstleniyor. Çevrede ikinci sınıf öğrencisi Taylor Tinsley'nin veya birinci sınıf öğrencisi Kaitlyn Terry'nin hızlandığını gördüğünde onlara derin nefes almalarını söylüyor. Yoğun bir rekabet çizgisine sahip, taş yüzlü bir birinci sınıf öğrencisi olan Terry, Palacios'un mola çağrılarından kurtulmaya çalıştığında bile, yakalayıcı başarılı olabilir.

Tinsley Perşembe günkü World Series'in ilk tur maçına girdiğinde, beşinci vuruşta dört adımlık bir yürüyüşle üsleri hızlı bir şekilde yükledi. Palacios Tinsley'nin gergin olmadığını biliyordu ama ikinci sınıf öğrencisi ilk Dünya Serisi görünümünde topu o kadar iyi döndürüyordu ki top alanın dışına çıkıyordu. Palacios atıcıyla çember içinde buluştu.

Palacios, “Sadece ben, sen ve eldiven varız” dedi.

Tinsley, Alabama'nın yalnızca bir sayı atmasıyla bu durumdan kurtuldu. Palacios, atışı bitirmek için sağ saha oyuncusu Megan Grant ile bağlantı kurdu.

Tinsley, Dünya Serisi öncesinde Palacios hakkında “O tam bir lider” dedi. “Gerçekten korkutucu. Eğer diğer takımın yerinde olsaydım, onun plakanın arkasındaki varlığından bile korkardım.”

Kız kardeşinden beş yaş büyük olan Sashel, üniversitedeki son sezonunda Palacios'u kendi ortamında görmeyi çok seviyor. Sashel, bu sezon, dört veya daha fazla sayıdaki beş dramatik geri dönüş galibiyetinin “yıldızlara yazılmış gibi” olduğunu söyledi. Birkaç yürek burkan olay örgüsünden sonra Palacios senaryoya güvendi.

Sashel, “Yaralandıktan ve büyükannemizi kaybettikten bir yıl sonra gerçekten olgunlaştı ve büyük bir tutkuyla oynadığı bir huzur duygusu var” dedi. “Ama bu çok güven verici bir varlık. Daha fazla stres eklemeye gerek yok. Bu işin biteceğini biliyor.”