Mart Çılgınlığı: Kiki Rice, UCLA'yı Creighton'dan geçerek Sweet 16'ya taşıyor

doyoutravel

New member
Kiki Rice, üç sayı çizgisinin hemen içinde takım arkadaşlarına katılmadan önce son anlarda topu tuttu, herkes kutlama yapıyordu.

Cori Close, Pauley Pavilion sahasında dolaştı ve iki parmağıyla kalabalığa işaret ederek defalarca “Teşekkür ederim!” dedi.

UCLA için bu özellikle hoştu.

Üçüncü çeyrekte Creighton'ı 10 sayı geride bırakan ve Pazartesi akşamı görünüşte cevapları olmayan ikinci sırada yer alan Bruins, NCAA kadın basketbol turnuvasından rahatsız edici bir şekilde erken ayrılmanın eşiğindeydi.

Daha fazla yeteneğe sahip olmak, boy avantajına sahip olmak ve kendi sahasında oynamak, istediği şutları yakalayan ve bu büyük liderliği oluşturmada sağlıklı bir yüzde elde eden bir takıma karşı hiçbir şey ifade etmiyordu.

Antrenmanlardan önce not defterine UCLA'nın Final Four'da oynayacağını yazan ikinci sınıf oyun kurucu Rice'ın, takımının oyunun ortasındaki anlatımını yeniden yazması gerekiyordu.

Rice, “Sezonun bu noktasında bunun açıkça olduğunu hissettim,” dedi, “bu bir maç ve sen elendin.”

Bruins, Rice'ın bir dizi sayı atması ve takımının ikinci turda yedinci sırada yer alan Bluejays'e karşı 67-63'lük galibiyetini ateşleyen defansif canlanmaya katkıda bulunmasının ardından hala oyunda.

UCLA (27-6), Cumartesi günü saat 10:00 PDT'de (ABC) Albany, NY'deki MVP Arena'da bölgesel yarı finalde üçüncü sırada yer alan son ulusal şampiyon Louisiana State ile karşılaşacak. Bu, Bruins'in Sweet 16'ya üst üste ikinci yolculuğu olacak. Bir yıl önce o tura ulaştıktan sonra Güney Carolina'ya yenildiler.

Çift haneli açığı kapatmak için üçüncü çeyrekte 24 sayısının 13'ünü toplayan Rice, biraz geç yardım aldı. Şut atmakta zorlandığı bir gecede, kıdemli gardiyan Charisma Osborne, 1:27 kala Bruins'i 67-63 öne geçiren bir floater için kulvara girdi.

UCLA guardı Charisma Osborne Pazartesi günü ilk yarıda Creighton forveti Mallory Brake'in yanından geçiyor.

(Harry Nasıl / Getty Images)

UCLA'dan Angela Dugalic turnikeyi bloke etmeden ve Bruins 3,6 saniye kala hava atarak onlara topa sahip olma hakkı vermeden önce takımlar boş pozisyonları takas etti. Bu, Bluejays'in UCLA pivotu Lauren Betts'i ikili ve üçlü takımlarla doldurmasının ardından, savunmaya ve hücuma yönelik açık koridorlara odaklanan bir geri dönüşün işareti oldu.

Betts, bir maçlık sakatlık sonrası dönüşünde ilk yarıda 20 sayısının 14'ünü attıktan sonra, “Bir noktada bire bir oynamama izin vermeyecekler” dedi. “Bunun nasıl gittiğini gördük.”

UCLA'nın savunma yoğunluğu Creighton'ı (26-6) ikinci yarıda 21 sayıya çıkaracak kadar yükseldi. Bluejays, dördüncü çeyreğe dört dakikadan fazla bir süre boyunca gol atmadan başladı ve aralarında Bruins basketbol efsaneleri Ann Meyers ve Denise Curry'nin de bulunduğu 7.839 kişilik coşkulu kalabalığı sevindirdi.

Betts sesin o kadar yüksek olduğunu ve bir noktada Rice'ın ne dediğini duyamadığını söyledi.

Betts, “Oynadığımız oyunu tahmin etmeye çalışıyordum” dedi.

Bruins, arka arkaya yedi sayı atarak Rice'ın ters turnikesinde 63-56 öne geçerken ne yaptıysa işe yaradı. Creighton, Molly Morgensen'in geri adım attığı üç sayılık basketle farkı 65-63'e indirdi ve Osborne'un şutu Bruins'e biraz nefes alma fırsatı verdi.

Üçüncü çeyreğin her yerinde Rice'ın parmak izleri vardı. Tekrar tekrar potaya gitmesi serbest atışlara yol açtı ve geri adım attığı üç sayılık atış, kutlama amacıyla vurgulu bir kol sallamayla sonuçlandı. Daha sonra, Bruins'e üç sayılık bir üstünlük sağlamak için sert bir geri dönüş şutuyla kıyıdan kıyıya turnikeyi takip etti.

Daha büyük bir hikaye, sonunda Creighton'dan Lauren Jensen'ı kapatan Bruins savunması olabilirdi. Jensen'in 12'ye 7 şutunda 17 sayı atarak Bluejays'i ilk yarıda 42-34 öne geçirmesinin ardından Close soyunma odasında tirad yaparak oyuncularına bu zaferi ne kadar çok istediklerini sordu.

Close, “Yarıda kimseye bu kadar puan vermiyoruz” dedi. “Bu yüzden savunmamızla ilgili işleri yapmaya geri dönmemiz gerekiyordu.”

İşleri zorlaştırmak gibi. Defans oyuncuları onu takip ederken, Jensen ikinci yarıda 10 şuttan sadece birini atarken, üç sayı ekleyerek takımının en yüksek puanı olan 20'ye ulaştı.

Bruins'in kadın kahraman kadrosuna karşı bu yeterli değildi. Gabriela Jaquez 11 ribaund ve 8 sayıyla benchten gelerek neredeyse double-double yaparken, Dugalic son stopu yaptı.

Close, “Bir deyimimiz var” dedi. “Bazen ben, bazen sen, her zaman biz. Bu bir 'bizim' galibiyetiydi ve bu takımın özverili çalışmasından çok gurur duyuyorum.”

Bruins, sahadan çıkarken bu kolektif ruhu bir kez daha sergiledi; coşkulu bir zıplayan grup Mart ayına doğru ilerledi.