Kapitalizm nedir e ödev ?

Ozer

Global Mod
Global Mod
Kapitalizm, uretim ve ticaretin piyasasal iliskiler ve kurallar araclgyla uretim ve ticaretin orgutlendigi bir ekonomik sistem olarak tanmlanabilir. Ekonomideki bu sistem, uretim araclarnn veya sermayenin ozel mulkiyeti olarak ortaya ckar. Kapitalizm, ozel sirketlerin, ozel girisimlerin ve ozel kisilerin karslkl iliskileri olarak tanmlanr.

Kapitalizmin Kokeni

Kapitalizm, 15. yuzylda Italya'da baslayan ve 16. yuzylda Ingiltere'de gelisen bir ekonomik sistem olarak kabul edilir. Italya'da, guclu ozel ailelerin devletleri kontrol etmek icin kullandklar ve uretim araclarnn ozel mulkiyeti olarak ortaya ckan ekonomik sistem, klasik kapitalizm olarak adlandrld.

Kapitalizmin Yaylmas

19. yuzylda, kapitalizm Avrupa'da ve diger bolgelerde yayld. 19. yuzylda, kucuk ozel girisimlerin buyuk olcekli sirketleri olusturmas ve uretim araclarnn ozel sektorde toplanmasyla, kapitalizm guclendi. 20. yuzylda, ticaretin, ozellestirme ve serbest piyasa ekonomisinin gelismesiyle, kapitalizm dunya capnda yayld.

Kapitalizmin Avantajlar ve Dezavantajlar

Kapitalizm, ozel sektorun karslkl iliskileri araclgyla, uretim, ticaret ve diger yatrmlarn orgutlenmesini saglar. Ayrca, kapitalizm, ozel sektorun karslkl iliskileri araclgyla, uretim araclarnn etkin kullanlmasn, uretim ve ticaretin serbestce yurutulmesini ve piyasalarda rekabetin artmasn saglar. Ancak, kapitalizm ayn zamanda baz dezavantajlara da sahiptir. Bunlar arasnda, ekonomik adaletsizlik, ucretlerin dusuk olmas, issizligin artmas ve karlarn cogu zaman cok yuksek olmas saylabilir.

Kapitalizm, uretim ve ticaretin orgutlendigi ve ozel sektorun yuruttugu ekonomik bir sistemdir. Kapitalizmin kokeni, 15. yuzylda Italya'da baslad ve 16. yuzylda Ingiltere'de gelisti. 19. ve 20. yuzyllarda, kapitalizm Avrupa ve diger bolgelerde yayld.