John Speraw ve ABD erkek voleybol takımı Olimpiyatlarda zaferi hedefliyor

doyoutravel

New member
Walter Pyramid'deki saha hala konfeti ile kaplıydı. Taraftarlar güneşli bir cumartesi öğleden sonrasında henüz Long Beach State otoparkına akın etmemişti. UCLA oyuncuları, duygusal olarak hem bitkin hem de sevinçli olan John Speraw maç sonrası basın toplantısına oturduğunda, üst üste ikinci kez kazandıkları ulusal şampiyonluğun ihtişamının tadını çıkarıyorlardı.

UCLA baş antrenörü, seyirciler arasında oturan bir ABD Voleybol personeliyle göz göze geldi.

“Pazartesi görüşürüz” dedi personel üyesi sırıtarak.

Speraw'ın boşa harcayacak vakti yoktu. Bruins'i 1995-96'dan beri ilk kez üst üste NCAA şampiyonluğuna taşıdıktan günler sonra Speraw, Birleşik Devletler Paris Olimpiyatları'na hazırlanırken mavi ve altınını kırmızı, beyaz ve mavi ile değiştirdi. 2016'dan beri ilk Olimpiyat madalyasını kovalayan Amerikalılar, havuz oyunlarına 27 Temmuz'da başlıyor.

Milli takım baş antrenörü olarak üçüncü Olimpiyat Oyunlarına giren Speraw, kendisini sürekli olarak zaman sıkıntısı içinde bırakan iki işin dengesini mükemmelleştirdi. Milli takım Anaheim'daki eğitim tesisinde yakın zamanda bir antrenman için sahaya çıktığında bile, Speraw ısınma sırasında oyuncu gruplarının arasından geçerken telefon görüşmesi yapıyordu.

Kaos gibi görünüyor. Speraw'ın geliştiği yer de burası.

“Ülkenizi temsil etmek, bu takımı çalıştırmak ve UCLA'da çalıştırabilmek gerçekten muazzam bir deneyimdi,” dedi Speraw, bir USA voleybol çeyrek fermuarı giyerken ve bir UCLA voleybol termosunu sıkıca tutarken. “Daha ne kadar iyi olabileceğini bilmiyorum.”

Speraw bu çifte hayatta bu kadar uzun süre kalmayı hiç düşünmemişti. Milli takım görevi her zaman dört yıllık bir iş gibi hissettiriyordu, dedi Speraw. Doğru şekilde yürütülürse bir üniversite pozisyonu ömür boyu sürebilir. Bu yüzden Speraw 2012'de 10 yıl ve üç NCAA şampiyonluğunun ardından UCLA'da görev almak için UC Irvine'den ayrıldığında, milli takımın baş antrenörü olma şansı yerine mezun olduğu okulu seçtiğini düşünerek bunu yaptı.

Bir yıl sonra ABD Voleybol Federasyonu'ndan bir telefon geldi.

ABD voleybol antrenörü John Speraw (solda), Anaheim'da düzenlenen milli takım antrenmanında talimatlar veriyor.

(Paul Rodriguez / Haberler İçin)

“Bu takım çok şey başardı ve sonra düşünüyorum ki [with] Olimpiyatların hayal kırıklığı — onlar için sadece bir şans daha istiyorum.”
— John Speraw, ABD erkek voleybol koçu

Uluslararası program bazı önemli müsabakaları değiştirdi, bu da üniversite sezonuyla çakışmayı azalttı ve ikili rolü daha iyi bir olasılık haline getirdi. Speraw'ın milli takım selefi Alan Knipe, 2012 Oyunları'na kadar Long Beach State'ten izin almış olsa da, Speraw on yıldan uzun süredir her iki rol arasında geçiş yaptı. Bu düzen, Karch Kiraly'nin üçüncü Olimpiyat döngüsünde kadın milli takımına liderlik ettiği kadın tarafında da yansıtıldı. Kiraly ve Speraw, sırasıyla üç ardışık Olimpiyat'ta kadın ve erkek milli takımları için baş antrenör olarak görev yapan ilk kişilerdir.

Speraw'a göre, bu tutarlılık, Mayıs ayında sona eren UCLA sezonundan yaz aylarındaki milli takım sezonuna geçişi “yıllık bir buluşma” gibi hissettiriyor.

52 yaşındaki Speraw, “Bana enerji veriyor” dedi.

Şu anda A Milli Takım ile beşinci ardışık Olimpiyat döngüsünde – iki kez yardımcı antrenör ve üç kez baş antrenör olarak – Speraw, milli takım oyuncularının hayatlarının sezonları boyunca kendi pozisyonundaki çoğu kişinin görmediği şekilde geliştiğini gördü. Karşısında Matt Anderson, 25 yaşında 2012 kadrosundaki en genç oyuncudan dört kez Olimpiyatlara katılan ve iki çocuk babası olan evli bir oyuncuya dönüştü.

Anderson, kendisinin “birçok açıdan biraz içine kapanık” olduğunu kabul ediyor, ancak altı kez ABD Salon Voleybol Erkekler Yılın Oyuncusu seçilen Anderson, Speraw'ı bir arkadaş olarak görüyor.

“O bir oyuncu değil, ancak büyük durumlarda bulundu ve bununla birlikte gelen baskıları anlıyor,” dedi Anderson. “Şimdi bir aileye sahip olmak ve bunu bölümlere ayırmak ve bunun sizi sahada ve saha dışında nasıl etkilediğini anlamak… Gerçekten düşünmediğiniz tüm bu maddi olmayan şeyler, o yolculukta benimleydi.”

John Speraw (ortada) oyuncularının antrenmanını izliyor.

John Speraw (ortada) oyuncularının antrenmanını izliyor.

Speraw, “kalbinde her zaman bir öğretmendi” diyor UC Irvine'de Speraw'ın liderliğinde yıldızlaşan orta blokçu David Smith. Koçun, üniversite ortamında başarılı olmasını sağlayan şey budur; burada voleybolun temellerini gelecek vaat eden adaylara uygularken aynı zamanda üniversite sporcularının evden ilk kez uzakta yaşama, ilk takım elbise ve kravatlarını satın alma veya hatta çamaşır yıkamayı öğrenme gibi önemli yaşam dönüm noktalarında yol almalarına yardımcı olur.

Ancak milli takımda profesyonel oyuncuların olmasıyla Speraw geri planda kalmayı öğrendi.

En azından ikinci Olimpiyat Oyunları'nda oynayan 12 oyuncudan dokuzunun yer aldığı deneyimli oyuncularla dolu bir kadroyla Speraw, molalara yaslanıp sadece dinlerken buluyor kendini. On yıldan fazla uluslararası deneyime sahip oyunculara sahip bir takımın yüksek IQ'sunu ve iletişimini takdir edebiliyor.

“Oyuncuların uluslararası alanda neler yaptığına dair düşüncelerimizi çok merak edecektir çünkü biz ondan biraz daha fazla bu işin içindeyiz,” dedi üçüncü Olimpiyatlarına katılacak olan pasör Micah Christenson. “Başka bir işi var, bu yüzden bunun bir kısmını ekibinin bir kısmına devretme konusunda harika bir iş çıkarıyor, ama aynı zamanda bu işte yer alan ve bunu yaşayan oyunculara da.”

Speraw'ın her iki rolü de üstlenebilmesini sağlamak için milli takım koçluk yapısını sağlamlaştırmak çok önemliydi. Milli takımda bir baş antrenör ve tam zamanlı bir yardımcı antrenör vardı ve Olimpiyat döngüsünün son iki yılında yarı zamanlı bir yardımcı antrenör geliyordu. Speraw görevlerini bölüştürdüğünde, USA Volleyball maaşları yeniden tahsis etti ve yapıyı tüm dörtlü için iki tam zamanlı yardımcı içerecek şekilde yeniden düzenledi.

Speraw UCLA'deyken ABD yardımcı antrenörü Matt Fuerbringer, yardımcı antrenör arkadaşı Javier Weber ile birlikte günlük görevleri yürütüyor.

Bruins, sınırlı saatler süren sezon dışı antrenmanlarına başladığında, Nick Vogel liderliğindeki UCLA yardımcıları antrenmanları yönetirken, Speraw da uluslararası sezonu tamamlıyor.

“İnsanlar bana her iki işi de nasıl yaptığımı soruyor; yüzlerce çalışanı olan 100 milyon dolarlık şirketleri yöneten CEO'lar var. Onlar yapabiliyorsa biz de yapabiliriz,” dedi Speraw. “Ama bunu yapıyorlar, tıpkı bizim burada inşa etmeye çalıştığımız gibi, yani olağanüstü kıdemli başkan yardımcılarınız var. Her iki programda da olağanüstü yardımcı koçlarım var.”

Speraw, UCLA'da mikrobiyoloji ve moleküler genetik alanında eğitim gördüğü dönemden beri sürekli hareket halindeydi ve Bruins'in iki ulusal şampiyonluk kazanmasına yardımcı oldu. Koçluk kariyerine Bruins'te gönüllü asistan olarak başladı ve aynı zamanda UCLA hastanesinde çalıştı. UC Irvine'de koçluk yaparken bile yaz aylarında kulüp takımlarına koçluk yaptı.

ABD voleybol antrenörü John Speraw (ortada), Mayıs ayındaki antrenman sırasında oyuncularla konuşuyor.

ABD voleybol antrenörü John Speraw (ortada), Mayıs ayındaki antrenman sırasında oyuncularla konuşuyor.

Ancak birden fazla iş unvanını aynı anda yürütmek, Speraw'ın iki önemli rolü daha üstlenmeye çalışmasıyla yeni bir anlam kazandı: baba ve koca.

Speraw, 8 yaşındaki Brooklyn ve 7 yaşındaki Hailey adlı kızlarıyla geçirdiği zamanın bir kısmını özlediğini kabul etti ancak eşi Michelle de dahil olmak üzere aile birlikte eşsiz fırsatlar elde ediyor. UCLA'nın Long Beach'teki ulusal şampiyonluk zaferinden sonra şampiyonluk konfetisinde neşelenen kızlar, Speraw'ın güvencesine göre deneyimli uluslararası gezginler. Paris için heyecanlılar.

Amerika Birleşik Devletleri, 2000'den beri ilk kez Tokyo'daki havuz oyunundan çıkamamasının ardından kefaretini ödemeyi hedefliyor. Smith, birkaç oyuncunun 2021 Oyunları'na milli takım serüvenlerinin sonu olacağına inanarak katıldığını söyledi.

38 yaşındaki oyuncu, “Şimdi bu, son üç yıldır bir arada kalabilmemizin ve motivasyonumuzu koruyabilmemizin nedenlerinden biri” diye ekledi.

Speraw'ın liderliğinde, Anderson, Smith, Christenson ve libero Erik Shoji gibi önemli isimlerle desteklenen ABD erkek voleybolunun mevcut dönemi, halihazırda bir Olimpiyat madalyası (bronz 2016), iki FIVB Dünya Kupası altın madalyası (bronz, 2015, 2023) ve ABD'nin 24 yıl sonra kazandığı ilk dünya şampiyonası madalyasıyla (bronz, 2018) övünüyor. Speraw, modern altın çağ kitabını kapatmadan önce kupa koleksiyonuna yenilerini eklemek istiyor.

“Bu takım çok şey başardı ve sonra düşünüyorum ki [with] Speraw, ailesini vurgulayarak, Los Angeles'taki 2028 Olimpiyatları ile ilgili olarak milli takımla ilgili belirsiz geleceğinin olduğunu kabul etti. “Onların geçen seferden daha iyi bir şekilde bitirmelerini istiyorum. Bu dönemin daha iyi bir sonuçla, daha iyi bir deneyimle bitmesini, ellerinden gelen her şeyi verdiklerini bilerek ve ABD Voleyboluna yaptıkları katkılardan dolayı iyi hissetmelerini istiyorum.”

Speraw, oyuncuların uygun bir son elde etmesini sağlamanın “neredeyse tek düşündüğüm şey” olduğunu söyledi. Oyuncularına odaklanmaya çalışmakla o kadar meşgul olan Speraw, yakında katkıda bulunabileceği başka şeyler sunulduğunda hazırlıksız yakalanıyor. Hatırlatıldığında duraklıyor, başını sallıyor ve hafifçe kıkırdıyor.

Bu yaz sadece NCAA şampiyonluğunu değil, aynı zamanda Olimpiyat madalyasını da kazanabilir.

“Bunu kimse yapamaz,” dedi Speraw, “ve ben yapacağımı biliyorum. … Ne kadar şanslı olduğumu biliyorum.”