Jaylen Clark, UCLA’nın ilk Naismith savunma oyuncusu ödülünü kazandı

doyoutravel

New member
Jaylen Clark’ın giderek artan ödül listesi, olabileceklerin yanı sıra gelecekte olacakların da bir hatırlatıcısıdır.

Pazar günü UCLA kıdemsiz gardiyanı, üniversite oyuncuları arasında ülkenin en iyi savunma ödülü olarak kabul edilen, okulun yılın ilk Naismith savunma oyuncusu olarak onurlandırıldı. Clark, 4 Mart’ta Arizona’ya karşı sezon sonu bir bacak sakatlığı geçirmeden önce maç başına 2,6 top çalma ile ülkede dördüncü oldu ve Pac-12 ve NCAA turnuvalarına katılmasını engelledi.

Pazar günü onurlandırılan diğerleri, ülkenin en seçkin oyuncusuna giden Naismith Kupasını kazanan Purdue’den Zach Edey ve yılın Naismith koçu seçilen Kansas Eyaletinden Jerome Tang oldu.

Houston’daki bir ödül brunch’ında Clark, hafif işe alınmış bir lise adayından koç Mick Cronin tarafından daha fazla oyun süresi istiyorsa 1,8 metrelik bir birinci sınıf öğrencisi olarak pivot oynaması gerektiğinin söylenmesine dönüştüğünü hatırladı. Clark’ın bir NCAA turnuvası bölgesel yarı finalinde Alabama karşısında yedek kulübesinden 18 dakikada aldığı dokuz ribaund, Bruins’in ikinci sıradaki Crimson Tide’ı alt üst etmesine yardımcı oldu.

Clark, “Hayatım boyunca hiç pivot oynamadım,” dedi, “6-5’te [Gonzaga big man] Drew Timme falan ve faul almak.

Clark, ikinci sınıf öğrencisi olarak, yeteneklerini tam olarak sergilemiş gibi hissetmediğini, bunun da sıkı çalışma ve hedef belirleme ile geçen bir yaza yol açtığını söyledi.

National Assn’i de kazanan Clark, “Listemdeki her golü vurdum” dedi. Basketbol Antrenörleri arasında yılın savunma oyuncusu ödülünün yanı sıra Pac-12’de yılın savunma oyuncusu seçildi. “Sezonumun sona ermesinden dolayı talihsiz ama kendimle gurur duyuyorum ve aileme ve etrafımdaki herkese minnettarım.”

Bu hafta başlarında NBA seçmeleri için açıklandıktan sonra Clark, Pazar günü NCAA’dan Andy Katz ile yaptığı bir röportajda NCAA sertifikalı bir menajer tuttuğunu ve 31 Mayıs’a kadar seçme değerlendirmesinden çekilmeyi seçerse UCLA’ya dönme yeteneğini koruduğunu açıkladı. Clark ayrıca sakatlığından kurtulma takviminin sekiz ila 10 ay olduğunu, yani en iyi senaryoda Aralık veya Ocak ayına kadar tekrar oynayabileceğini söyledi.

Clark, 2019’da Washington’dan Matisse Thybulle’ye katılarak Pac-12’de yılın Naismith savunma oyuncusu ödülünü kazanan ikinci oyuncu oldu. Naismith ödülü kazanan diğer Bruins, 1969’da yılın oyuncusu ödülünü kazanan Kareem Abdul Jabbar’dı. Lew Alcindor olarak; 1972-74 yılları arasında üç kez yılın oyuncusu seçilen Bill Walton; 1977’de yılın oyuncusu Marques Johnson; ve 1995’te yılın teknik direktörü Jim Harrick.