Jaylen Clark, NCAA turnuvasında savunma odaklı UCLA’ya ilham veriyor

doyoutravel

New member
SACRAMENTO —

Perşembe gecesi geç saatlerde podyumdan ayrılmadan önce, Mick Cronin birkaç yüz mil ötedeki birini selamladı.

“Jaylen Clark,” dedi Cronin, “seni özledik dostum.”

Evet, UCLA Bruins kesinlikle öyle.

Clark, ülkenin en iyisi olmasa da en iyi savunucusu. Kaslı bir esneme ve güçlü bir kükreme ile kolay sepetlere götüren çıkarımlarını takip ederek onların duygusal bujisidir.

Ekibi bu Mart yürüyüşünü onsuz yapmaya çalışırken, Güney Kaliforniya’da yaralı bacağını dinlendirirken bile, harekete geçiren bir güç haline geldi.

Kıdemli forvet Jaime Jaquez Jr., ikinci sıradaki Bruins’in (30-5) NCAA turnuvasının ilk turunda Kuzey Carolina Asheville’i 86-53 kolayca dağıtmasının ardından, “Bence bu turnuva Jaylen için çok oynuyoruz,” dedi. Cumartesi gecesi Golden 1 Center’da yedinci sırada yer alan Northwestern’e (22-11) karşı ikinci tur karşılaşması ayarlıyor.

Onun varlığı, ilham verdiği her kenar çizgisi tuzağında, her saptırılmış pasta, her bloklu şutta hissedilebilir. Ülkedeki en iyi savunma ne olabilir, Clark, UCLA’nın son normal sezon maçında Arizona’ya karşı bir daha geri dönmemek üzere kenar çizgisine düştüğünden beri bir düşüş yaşamadı.

Aslında, Bruins en azından analitik olarak daha iyi hale geldi. Clark sakatlandığından beri dört maçta daha önce izin verdikleri 60.1 sayıdan ortalama 59.8 sayı kaybettiler. Yol boyunca, basketbol analisti Ken Pomeroy’un savunma verimliliği ölçütlerinde bir sıra yükseldiler ve ulusal olarak 1 numarayı devraldılar.

Bruins’den Amari Bailey, solda ve Jaime Jaquez Jr., Perşembe gecesi bir ribaund için UNC Asheville’den Fletcher Abee ile mücadele ediyor.

(Wally Skalij / Haberler)

Kimse daha iyi yapamaz çünkü herkes bu takımda hızlandı. Jaquez, kariyerinin en yüksek beş top çalmasını bir yarıda stokladı. Amari Bailey geçiş şeritlerini tıkadı. Tyger Campbell topları çıkardı. Kenneth Nwuba takdire şayan bir şekilde görevi yönetti.

“Jaylen Clark olmadan daha iyi değiliz,” dedi Cronin, belki birinin duyması gerekir diye bariz olanı belirtiyordu. “Son zamanlarda yoğunluğumuzun arttığını düşünüyorum. Bu yardımcı oldu. Bence Jaime, daha fazla top çalma yaratmaya çalışırken kesinlikle savunmasını aldı. O ve Amari kesinlikle savunma tarafındaki faaliyetleriyle Jaylen Clark’ın yokluğunun bir kısmını telafi etmeye çalışıyorlar.”

UCLA o kadar yıkıcı olmadı – Clark sakatlandığından beri 13 top kaybına neden oldu, önceki 16.2’ye kıyasla – ama sonuçlar da aynı derecede sevindirici oldu.

Bir sonraki meydan okuma, Bruins’in yeni bir tecrit seviyesine ulaşmasını gerektirebilir. Becerikli oyun kurma becerisiyle en iyi savunmaları bile korkutan Northwestern’den Boo Buie’yi durdurmak zorunda kalacaklar. Buie (maç başına 17,3 sayı) ve kıdemli gardiyan arkadaşı Chase Audige (14,0) şüphesiz Cronin’in planının odak noktası olacak.

Cronin, “Bu adamlar eski askerler ve gerçekten çok iyiler,” dedi. “Yani, bir ekrana ihtiyaçları yok. Driplingden kendi şutlarını alabilirler. Harika bire bir yetenekleri var.”

Bir seçenek, Bailey’i Buie’ye koymak, sezon sonlarında sahanın her iki tarafında da devam eden çıkışı göz önüne alındığında olabilir. Bu, Bailey’nin gıpta edeceği bir görev mi?

Bailey, “Kim olursa olsun, her zaman bir meydan okumaya hazırım,” dedi. “Ayakkabıları bağla ve hadi başlayalım.”

Buie’yi koruyan her kimse yenilirse, arka hattan biraz yardım gelebilir. UCLA birinci sınıf pivotu Adem Bona, Oregon’a karşı Pac-12 Konferansı turnuvası yarı finalinden bu yana kendisini kenara iten sol omuz yaralanmasından dönebilir. Bona, Asheville’e karşı oynamaya müsaitti, ancak Cronin omzunun iyileşmesi için ek süre vermeyi seçti.

Cronin, Bona’yı Cuma günü daha sıkı bir antrenmandan geçireceğini söyledi ve ondan Wildcats’e karşı oynayıp oynamayacağını değerlendirmek için ek şeyler yapmasını istedi.

Oyun içi katkısı, Pac-12 turnuvasında yaptığı gibi canlı tweet atmakla sınırlı kalsa bile, Clark’ın varlığı hissedilecek. Takım arkadaşları, mesafeye rağmen ellerinden gelen her şekilde bağlı kalarak onu akıllarında ve kalplerinde tuttular.

UCLA gardiyanı David Singleton, “Onu ararız, mesaj atarız,” dedi. “Ona her zaman nasıl olduğunu sor. Bazen bana söylemiyor ama onu sinirlendirdiğimi, ona ayak uydurmaya çalıştığımı, bunun gibi her şeyi biliyorum. ‘Ben iyiyim’ diyor. İyiyim. Benim için endişelenme, oyunlar için endişelen.’ ”

UCLA guardı Jaylen Clark, 4 Mart 2023'te Arizona'ya karşı kutlama yapıyor.

UCLA gardiyanı Jaylen Clark, Bruins’in 4 Mart’ta Arizona’ya karşı 82-73’lük galibiyetini kutluyor. Savunmanın yiğit oyuncusu o maçta bir bacak sakatlığı geçirdi ve sezon dışı kaldı.

(Ringo HW Chiu / Associated Press)

Bruins, koçlarının talep ettiği önce savunma zihniyetini koruyarak sebat etti. Oyuncular, her maçtan önce hep bir ağızdan “Savunmaya kilitlenin!”

Sadece J-Rock olarak bilinen oyuncuya ait bir ses daha olmasını diliyorlar.

Birinci sınıf gardiyanı Dylan Andrews, “Takım arkadaşımı özlüyorum,” dedi, “ama devam edeceğiz, zorlamaya devam edeceğiz. Motivasyonlarımızdan biri de bu, Rock için bu pankartı almak istiyoruz.”