Eski UCLA yıldızı Jaime Jaquez Jr., NBA’de kendini kanıtlamaya hevesli

doyoutravel

New member
Jaime Jaquez Jr. kendini tanıdık ve rahatlatıcı bir yerde bulmak üzere.

En altta. Kendini kanıtlama zorunluluğuna geri dönelim. Ait olduğunu gösterme ihtiyacıyla geri döndü.

Dört yıl önce dakikalarca mücadele ederken UCLA basketbol tarihinin en sevilen oyuncularından biri haline gelen kısa forvet, NBA’de başarılı olma konusunda en ufak bir endişe taşımıyor.

Tarih bunu başardığını gösterdi.

Yeni takımının ihtiyacı ne olursa olsun, ter damlayarak ve vücut parçalarını hangi sert ağaç parçasının çağırıyorsa ona özgürce feda ederek yapacaktır.

Jaime Jaquez Jr., 15 Mayıs’ta Chicago’daki NBA draft grubuna katıldı.

(Nam Y. Huh / Associated Press)

Clippers da dahil olmak üzere dokuz takım onu antrenmanlara getirdi. Herkes onun eşsiz cesaretine tanık oldu, ayrıca 22 Haziran draftında onu cazip bir seçim haline getirebilecek genişleyen beceri seti ve bilgi birikiminden bahsetmeye bile gerek yok.

Jaquez bu hafta Haberler’a telefonla yaptığı açıklamada, “Geri bildirimler çok olumlu oldu” dedi. “Sanırım bu süreçten geçtim ve birçok takıma neler yapabileceğimi gösterdim ve hepsinin çok etkilendiğini düşünüyorum. Kesinlikle stoklarımı geliştirdiğimi düşünüyorum; en azından ben böyle hissediyorum. Demek istediğim, asla bilemezsiniz – önemli olan benim nasıl hissettiğim değil, önemli olan bu GM’lerin nasıl hissettiği. Sanırım yaptım, o yüzden sanırım bunu burada bırakacağım.

Alçakgönüllülüğüyle bilinen birinden üstün bir özgüven algılıyorsanız, hayal kurmuyorsunuz demektir. NBA’de mümkün olan en erken zamanda harekete geçmenin maç öncesi yoklamaya rakip bir gelenek olduğu bir yerde dört yıl boyunca takılıp kalmak Jaquez’i bu an için kuşattı.

Konferansın yılın oyuncusu ödülünü kazandığı son sezonda Pac-12’de kimse ondan daha iyi değildi. UCLA’yı bir Final Four’a götürdükten ve Sweet 16’da iki kez daha yer aldıktan sonra Jaquez, kariyerini 1.802 puanla tamamladı ve okulun tüm zamanların en skorer listesinde sekizinci sıraya yerleşti.

Jaquez, NBA’e geçiş konusunda “Kendimi gerçekten hazır hissediyorum” dedi. “Kendimi her zamankinden daha hazırlıklı hissediyorum ve gerçekten dört yıla bakıyorum ve bunun beni bu antrenmanlara girmeye, gerçekten bir etki yaratmaya ve bu GM’lerle konuşmaya ne kadar hazırladığını fark ediyorum. UCLA’da geçirdiğim zamanın karşılığını gerçekten görüyorum.”

Nasıl yani? Bu ekstra yılların sağladığı gelişmiş oyun hissine ek olarak Jaquez, savunmada daha fazla ses çıkarmayı ve çok yönlü oyunuyla varlığını hissettirmeyi öğrendiğini söyledi. 25 feet içinde herhangi bir yerden gol atma yeteneği, amansız ribaund, güçlü savunma ve pas verme isteğiyle eşleşiyor.

Jaquez’in antrenmanını izleyen bir NBA yöneticisi, onu çekici kılan bir başka özelliğin de takımların onun güvenilirliğine dayanarak ne alacaklarını tam olarak bilmeleri olduğunu söyledi. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yönetici, NBA’deki umutları kamuya açık bir şekilde tartışma yetkisine sahip olmadığı için, “Gerçekten çok sıkı oynadı, kıçını yırtarak mücadele etti, topla akıllıca kararlar verdi” dedi. “Çekim daha iyi görünüyordu. Sahip olduğu tüm soyut nitelikler nedeniyle yeteneklerini en üst düzeye çıkaracak. Ondan beklediğiniz gibi, antrenman sırasında neredeyse tüm antrenmanları kazandı.”

Yönetici, Jaquez’in ilk turda 17. sıradan 25. sıraya kadar bir yere alınacağını öngördüğünü söyledi; bu tahmin, birkaç sahte taslakla örtüşüyor. Lakers 17. sırada, Clippers ise ilk turun son seçimiyle genel sıralamada 30. sırada yer alıyor. Indiana’nın, Jaquez henüz kadro dışı değilse draft noktaları olabilecek 26. ve 29. sıralar da dahil olmak üzere üç ilk tur draft hakkı var.

Jaquez, geçen ayın çoğunu, Lonzo Ball’un 2. sırada seçilmesi ve TJ Leaf’in 2017 draftında 18. sırada yer alması nedeniyle UCLA’nın en yüksek seçimi olmaya layık olduğunu kanıtlama umuduyla ülke çapında dolaşarak geçirdi.

NBA takım antrenmanlarının ve röportajlarının monotonluğu, Jaquez’i birkaç UCLA takım arkadaşı ve kız kardeşi Gabriela ile birlikte bir teknede çekilmiş sürpriz görüntüleriyle sevindiren San Antonio Spurs’la yapılan bir film seansı sırasında paramparça oldu.

Jaquez, YouTube’da sansasyon yaratan bir filmle birlikte küçük bir rolde görünmesine atıfta bulunarak, “Bir filmin üzerinden geçiyorduk ve ‘Ah, son bir klibimiz daha var’ dediler ve bana bir MrBeast videosunda benim bir klibimi gösterdiler” dedi. 160 milyon takipçi. “Ben sadece komik olduğunu düşündüm. ‘Ah, bunu gördüğünüze bile inanamıyorum’ dedim ama o dünyanın en büyük YouTuber’ı.”

Jaquez, geçtiğimiz haftalarda Agoura Hills’teki bir antrenman tesisinde eski Lakers forveti Juan Toscano-Anderson ile antrenman yaparken NBA’deki bir sonraki Meksikalı Amerikalı olma teklifiyle ilgili hatırlatmalar aldı. Aynı mirası paylaşan Toscano-Anderson, Jaquez’e, NBA’de başarılı olmaya çalışan herkesin yaşadığı iniş ve çıkışların vahşi salınımına hazır olmasını tavsiye etti.

Jaquez’e göre geniş bir aileyi gururlandırmak için elinden gelenin en iyisini yapmak üzere.

Jaquez, “Benim gibi bir adamın NBA’de henüz ışık görmemiş bir grubu temsil etmesi harika bir şey ve bence bunun nedeni pek çok Meksikalının basketbol oynamaması” dedi. “Ben sadece yeni nesile ilham vermeye çalışıyorum, belki bir şans verebilirler, onların da sporu sevip sevmediklerini ve spordan benim kadar keyif alıp almadıklarını görebilirler.”

Jaquez’in üniversitedeki uzun ömrü onu seçkin bir şirkete sokmak üzere. Kendisi, 2018’de Thomas Welsh’ten bu yana lisans derecesiyle draft edilen ilk UCLA oyuncusu olacak ve eğer ilk turda seçilirse, 2009’da Darren Collison’dan bu yana bu kadar yüksek puan alan ilk Bruin son sınıf oyuncusu olacak.

Tabii ki askere alınmak daha fazla çalışmanın başlangıcıdır. Jaquez, tıpkı UCLA’da olduğu gibi, öncelikle savunma ve açık atışlar yaparak kadroya girmesi gerektiğini biliyor. Bruins’de bir başlangıç noktası kazanması yalnızca sekiz maç aldı; kariyerinin geri kalanında yalnızca bir kez, birinci sezonunun sonuna doğru son sınıfta mutlu bir şekilde vazgeçtiği maçtan vazgeçti.

Jaquez, “Ben bir kazananım” dedi. “UCLA’dan öğrendiklerimi alıp uygulayacağım ve tüm bu bilgi ve deneyimi bir takıma aktarmaya çalışacağım ve bir organizasyonun bazı maçları kazanmasına yardımcı olmaya çalışacağım.”

Jaquez, üniversitede geçirdiği zaman konusunda hiçbir pişmanlık duymadığını ancak bu tamamen doğru olmayabilir. Kardeşi Gabriela’yı birlikte unutulmaz bir yılın ardından geride bırakacağı için üzgün. Kardeşler, takımlarının paylaştığı antrenman tesisinde geçerken bile birbirlerini neredeyse her gün görüyorlardı.

Nadiren örtüşen boş zamanlarında, alışverişe giderler ya da Westwood Village’da yiyecek bir şeyler alırlar.

Jaime, “Çok eğlenceliydi, yalan söyleyemem” dedi. “Onunla aynı anda kampüste olmak; bunun olduğuna bile inanamıyorum. O kadar hızlı oldu ki, sanki önce oradaymış, sonra yokmuş gibi.”

Jaime’nin ayrılışı, Gabriela’nın, Bruins’in Sweet 16’ya ulaşmasına yardımcı olmak için yedek kulübesinden sürekli bir kıvılcım çıkarırken 6,3 sayı ortalamasıyla geçirdiği birinci sezonun ardından kampüsteki aile mirasını sürdürmesine neden olacak. Jaime, kız kardeşinin programındaki maçlarının çoğuna katıldı. Buna izin verildi, ancak Gabriela göz teması kurmanın giderek zorlaştığını fark etti.

“Bazen biraz daha uzakta oturmak zorunda kalıyordu [from the court] Çünkü insanlar gelip onunla fotoğraf çektiriyordu” dedi Gabriela, “ve o sadece maçları izlemeye odaklanmak istiyordu.”

UCLA basketbol markasını yeniden canlandırmak için yaptığı şeyi ne kadar takdir ettiğini söyleyen biri onu durdurmaksızın sınıfa veya en sevdiği Westwood mekanlarından birine nadiren giden bir kampüs ünlüsü için mobbinge uğramak yeni bir şey değildi.

NBA’de nereye giderse gitsin, Jaquez’in kendisini başka bir hayran kitlesine sevdirebilmesi için bir dizi tanıtım yapılacak. Bekleyemez.

Jaquez, “En altta olacağım” dedi. “Artık bir çaylağım.”