Eski UCLA yıldızı Jaime Jaquez Jr., NBA’de kendini kanıtlamak istiyor

doyoutravel

New member
Jaime Jaquez Jr. kendini tekrar tanıdık, rahatlatıcı bir yerde bulmak üzere.

En altta. Kendini kanıtlama zorunluluğuna geri dön. Geriye ait olduğunu gösterme ihtiyacı.

Dört yıl önce dakikalarca mücadele ederken UCLA basketbol tarihinin en sevilen oyuncularından biri haline gelen küçük forvet, NBA’de yer alma konusunda en ufak bir endişe taşımıyor.

Tarih, buna sahip olduğunu gösterdi.

Yeni ekibinin ihtiyacı ne olursa olsun, ter damlatarak ve vücut uzuvlarını her türlü sert ağaç parçasına özgürce feda ederek yapacak.

Jaime Jaquez Jr., 15 Mayıs’ta Chicago’daki NBA seçmelerine katıldı.

(Nam Y. Huh / Associated Press)

Clippers da dahil olmak üzere dokuz takım onu antrenmanlara getirdi. 22 Haziran seçmelerinde onu çekici bir seçim haline getirebilecek genişleyen beceri seti ve bilgi birikimi bir yana, herkes onun benzersiz cesaret markasına tanık oldu.

Jaquez bu hafta Haberler’a telefonla “Geri bildirimler çok olumlu oldu” dedi. “Sanırım bu süreçten geçtim ve birçok takıma neler yapabileceğimi gösterdim ve hepsinin çok etkilendiğini düşünüyorum. Hisse senedimi kesinlikle geliştirdiğimi düşünüyorum – en azından ben böyle hissediyorum. Demek istediğim, asla bilemezsin – bu benim nasıl hissettiğim değil, bu GM’lerin nasıl hissettiği ile ilgili. Sanırım yaptım, bu yüzden sanırım bunu burada bırakacağım.

Alçakgönüllü olduğu bilinen birinden üstün bir güven duyarsanız, bir şeyler hayal etmiyorsunuz demektir. Jaquez, mümkün olan en erken anda NBA’e gitmenin maç öncesi yoklamayla rekabet eden bir gelenek olduğu bir yerde dört yıl boyunca ortalıkta dolanmak Jaquez’i bu an için kuşattı.

Konferansın yılın oyuncusu ödülünü kazandığı son sezonda Pac-12’de kimse daha iyi değildi. UCLA’yı bir Final Four’a taşıdıktan ve Sweet 16’da iki kez daha oynadıktan sonra Jaquez, kariyerini 1.802 puanla bitirdi ve okulun tüm zamanların skor listesinde sekizinci sırada yer aldı.

Jaquez, NBA’e geçiş hakkında “Kendimi gerçekten hazır hissediyorum” dedi. “Kendimi her zamankinden daha hazırlıklı hissediyorum ve gerçekten dört yıla bakıyorum ve bunun beni bu antrenmanlara gitmeye ve gerçekten bir etki yaratmaya ve bu GM’lerle konuşmaya ne kadar hazırladığını anlıyorum. UCLA’da geçirdiğim zamanın karşılığını gerçekten görüyorum.”

Nasıl yani? Jaquez, bu ekstra yılların sağladığı gelişmiş oyun hissine ek olarak, savunmada daha sesli olmayı ve çok yönlü oyunuyla varlığını hissettirmeyi öğrendiğini söyledi. 25 fit içinde herhangi bir yerden gol atma yeteneği, amansız ribaund, güçlü savunma ve pas verme isteği ile eşleştirilir.

Jaquez’i antrenman yaparken izleyen bir NBA yöneticisi, onu çekici kılan bir başka özelliğin de takımların Jaquez’in güvenilirliğine dayanarak tam olarak ne elde edeceklerini bilmeleri olduğunu söyledi. NBA umutlarını halka açık bir şekilde tartışma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yönetici, “Gerçekten çok sıkı oynadı, kıçıyla rekabet etti, topla akıllı kararlar verdi” dedi. “Çekim gelişmiş görünüyordu. Sahip olduğu tüm soyut nitelikler nedeniyle yeteneklerini en üst düzeye çıkaracak. Ondan beklediğiniz gibi, antrenman sırasında neredeyse tüm antrenmanları kazandı.

Yönetici, Jaquez’in ilk turda 17 numaradan 25 numaraya götürüleceğini tasavvur ettiğini söyledi, bu tahmin birkaç sahte taslakla alay ediyor. Lakers 17 numara seçimine sahip ve Clippers ilk turun son seçimi, toplamda 30 numara. Indiana’nın ilk turda üç seçimi var, 26 ve 29 numaralı seçimler de dahil olmak üzere, Jaquez henüz tahtadan çıkmadıysa olası draft noktaları olabilir.

Jaquez, 2017 seçmelerinde Lonzo Ball 2 numara seçildiğinden ve TJ Leaf 18 numara olduğundan beri UCLA’nın en yüksek seçimi olmaya layık olduğunu kanıtlama umuduyla geçen ayın çoğunu ülkeyi baştan başa dolaşarak geçirdi.

NBA takım antrenmanlarının ve röportajlarının monotonluğu, San Antonio Spurs’la bir film seansı sırasında paramparça oldu.

Jaquez, “Bir filmin üzerinden geçiyorduk ve ‘Ah, bu son klibe sahibiz’ dediler ve bana bir MrBeast videosunda bir klibimi gösterdiler,” dedi Jaquez, YouTube sansasyonuyla birlikte kamera hücresi görünümüne atıfta bulunarak. 160 milyon takipçi “Ben sadece komik olduğunu düşündüm. ‘Ah, bunu gördüğünüze inanamıyorum’ dedim ama o dünyanın en büyük YouTuber’ı.”

Jaquez, geçtiğimiz haftalarda Agoura Hills’deki bir antrenman tesisinde eski Lakers forveti Juan Toscano-Anderson ile çalışırken, NBA’deki bir sonraki Meksikalı Amerikalı olma hedefiyle ilgili hatırlatmalar aldı. Aynı mirası paylaşan Toscano-Anderson, Jaquez’e NBA’de başarılı olmaya çalışan herkesin yaşadığı inişli çıkışlı vahşi dalgalanmalara hazır kalmasını tavsiye etti.

Jaquez’in gördüğü gibi, geniş bir aileyi gururlandırmak için elinden gelenin en iyisini yapmak üzere.

Jaquez, “Benim gibi bir adamın NBA’de ışığı gerçekten görmemiş bir grubu temsil etmesi harika ve bence bunun nedeni birçok Meksikalının basketbol oynamamasıdır” dedi. “Sadece yeni bir nesle ilham vermeye çalışıyorum, belki bir şans versinler ve spordan benim kadar hoşlanıp hoşlanmadıklarını görsünler.”

Jaquez’in üniversitedeki ömrü, onu özel bir şirkete sokmak üzere. 2018’de Thomas Welsh’ten bu yana lisans derecesi ile draft edilen ilk UCLA oyuncusu olacak ve ilk turda seçilirse, 2009’da Darren Collison’dan bu yana bu kadar yükseğe çıkan ilk Bruin son sınıf öğrencisi olacak.

Elbette askere alınmak, daha fazla çalışmanın sadece bir başlangıcıdır. Jaquez, tıpkı UCLA’da yaptığı gibi, öncelikle savunma ve açık şutlar yaparak bir dizilişe girmesi gerektiğini biliyor. Bruins’le bir başlangıç noktası kazanması sadece sekiz maç aldı, kariyerinin geri kalanında sadece bir kez, birinci sezonunun sonlarına doğru son sınıf gününde mutlu bir şekilde vazgeçtiğinde vazgeçti.

Jaquez, “Ben bir kazananım,” dedi. “UCLA’dan öğrendiklerimi alıp uygulayacağım ve tüm bu bilgi ve deneyimi bir takıma aktarmaya çalışacağım ve bir organizasyonun bazı maçları kazanmasına yardımcı olmaya çalışacağım.”

Jaquez, üniversitede geçirdiği zamandan hiç pişmanlık duymadığını söyledi, ancak bu tamamen doğru olmayabilir. Birlikte geçirdikleri unutulmaz bir yılın ardından kız kardeşi Gabriela’yı geride bıraktığı için üzgün. Kardeşler, ekiplerinin paylaştığı uygulama tesisinden geçerken bile birbirlerini neredeyse her gün görüyorlardı.

Nadiren çakışan boş zamanlarında, Westwood Village’da alışverişe giderler veya yiyecek bir şeyler alırlar.

Jaime, “Çok eğlenceliydi, yalan söyleyemem,” dedi. “Onunla aynı anda kampüste olmak – Bunun olduğuna inanamıyorum bile. O kadar hızlı oldu ki, sanki oradaydı ve sonra yoktu.

Jaime’nin ayrılışı, Bruins’in Sweet 16’ya ulaşmasına yardımcı olmak için yedek kulübesinden sürekli bir kıvılcım sağlarken, ortalama 6,3 sayı attığı bir birinci sezonun ardından Gabriela’nın kampüsteki aile mirasını sürdürmesine neden olacak. Jaime, programı kadar kız kardeşinin maçına da katıldı. izin verildi, gerçi Gabriela göz teması kurmayı giderek daha zor buluyordu.

“Bazen biraz daha uzağa oturması gerekirdi. [from the court] çünkü insanlar gelip onunla fotoğraf çekerdi,” dedi Gabriela, “ve o sadece maçları izlemeye odaklanmak istiyordu.”

UCLA basketbol markasını yeniden canlandırmak için yaptıklarını ne kadar takdir ettiğini söylemesi için biri onu durdurmadan sınıfa veya en sevdiği Westwood uğrak yerlerinden birine nadiren gelen bir kampüs ünlüsü için mobbinge uğramak yeni bir şey değildi.

NBA’de nereye giderse gitsin, Jaquez kendisini başka bir hayran kitlesine sevdirmeden önce bir dizi tanıtım yapılacak. O bekleyemez.

Jaquez, “En altta olacağım,” dedi. “Artık bir çaylağım.”