Emma Malabuyo yeni nesil Olimpiyat jimnastikçilerini temsil ediyor

doyoutravel

New member
Gençliğin getirdiği korkusuzluğu ve esnekliği ödüllendiren bir sporda, elit kadın jimnastikçiler çoğu sporcunun kariyerlerine başladığı bir yaşta tükenmiş kabul ediliyordu.

Enerjik gençler olarak Olimpiyatlarda takla atıyor, kendi etrafında dönüyor ve ilgi odağı haline geliyor, aşınma ve yıpranma yaralanmaları ortaya çıkmadan önce avuç dolusu madalya kazanıyor ve daha çevik ve daha zor hareketler yapabilen rakipleri tarafından geride kalıyorlardı. Zirvede geçirdikleri süre genellikle muhteşemdi ama neredeyse her zaman kısaydı.

Beş kez ABD milli takımı üyesi olan ve 2020 Tokyo Olimpiyat takımının alternatifi olan, yükselen UCLA gençlerinden Emma Malabuyo, “Ben büyürken, sen 16 yaşındayken zirveye ulaştın” dedi.

“Jimnastik hayatı kısa bir ömürdür. 22’de işin biter.”

Artık değil. Ve buna şükürler olsun.

Bazen acımasız elit jimnastik ile takım odaklı üniversite rekabeti arasındaki yol artık tek yönlü bir yol değil. Ergenlik yıllarını geride bırakmış pek çok önde gelen Amerikalı kadın jimnastikçi, 2024 Paris Olimpiyatları’nda koşmak için elit seviyeye geri dönüyor, kampüs yaşamıyla fiziksel ve duygusal olarak yenileniyor ve NCAA yarışmasında gereken daha az karmaşık becerileri sergiliyor.

Malabuyo, iki yıl aradan sonra ilk kez geçen ay elit seviyeye geri döndü ve Asya şampiyonasında Filipinler’i temsil ederken yer hareketlerinde gümüş madalya kazandı. Tokyo’da ABD takımıyla Olimpiyat gümüş madalyasını paylaşan, geçen yıl üç dünya madalyası kazanan ve bu yıl UCLA ile düzensiz barlarda ve yer egzersizlerinde NCAA şampiyonluğu kazanan Jordan Chiles, Paris hayalleriyle okuldan ayrıldı. 22 yaşında ve işi henüz bitmedi.

Tokyo’nun her yerinde altın madalya kazanan 20 yaşındaki Sunisa Lee, iki sezonun ardından Paris Oyunları’na katılmak için Auburn’dan ayrıldı. Tokyo yer egzersizlerinde altın madalya kazanan ve Oregon Eyaleti’nde yılın iki katı Pac-12 jimnastikçisi olan Jade Carey, 23 yaşında elit seviyeye dönüş için antrenman yaparken okulda kalmayı planlıyor. Louisiana Eyaleti’nden 20 yaşındaki Aleah Finnegan iki bronz madalya kazandı Asya şampiyonasında Filipinler’e madalya. Yakında 21 yaşına girecek olan UCLA’dan Ana Padurariu, Kanada şampiyonalarında denge aleti gösterisinde başarılı oldu.

2012 Olimpiyatlarının her yönüyle altın madalya sahibi Gabby Douglas bile bu trendi takip ediyor. 27 yaşındaki oyuncu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Paris Oyunları’nda yarışmak amacıyla geri dönüş yapacağını duyurdu.

Üniversitede yarıştıktan sonra elit jimnastiğe geri dönmek yeni bir fikir değil. Son zamanlarda, MyKayla Skinner seçkinlerden üniversiteye (Utah) ve tekrar elitlere geçerek 24 yaşında Tokyo’da gümüş madalya kazandı. Ancak yüksek profilli jimnastikçilerin kariyerlerini genişletmeleri mevcut durumu daha iyiye doğru değiştirdi: Jimnastikçiler sınırlarını tam olarak keşfederler ve uzun ömürleri taraftarların kendileriyle ve sporla daha derin bağlantılar kurmasına yardımcı olur.

UCLA’dan Jordan Chiles, Nisan ayındaki NCAA yarı finallerinde düz olmayan barlarda yarışıyor.

(Tony Gutierrez / Associated Press)

“Bu harika. Sırf elit hayallerinizin peşinden gitmek için, eğitiminiz ve hayatınızın bir sonraki bölümünü kurma konusunda hayatınızı askıya almak zorunda kalmamalısınız ve bu geçmişte de yapılan türden bir şeydi” dedi UCLA antrenörü Kanada etkinliğinde Padurariu’ya eşlik eden Janelle McDonald.

“Sanırım artık bu hedeflerin, bu hayallerin ve özlemlerin aynı anda gerçekleşebileceğine dair yeni bir trend var. Her ikisini de yapmak istediklerini görmek gerçekten ilham verici. Üniversite ve elit sporcuların her ikisini de yapabileceklerini ve her ikisini de yüksek ve başarılı bir seviyede yapabileceklerini gerçekten hissetmeleri için kesinlikle heyecan verici bir zaman olduğunu düşünüyorum.

Filipinler’i temsil etmek Malabuyo’nun planlarında yoktu. Bununla birlikte, üniversitede olduğundan daha zorlu beceriler sergilemek istiyordu ve Filipinli bir jimnastik yetkilisi, büyükanne ve büyükbabasının memleketi için yarışmak üzere onunla temasa geçtiğinde ilgisini çekti.

Yeni pasaportunu Singapur’a seyahat etmek için tam zamanında aldı ve üniversite rutinlerini yer egzersizlerinde ikinci, denge aletinde beşinci olacak kadar iyi uyarladı.

“Bu fırsatı gerçekten değerlendirip nasıl gittiğini görmek istedim. Ve özellikle üniversitede eğitim aldıktan sonra çok eğlendim ama yine de içimde bir ateş vardı, elit olmaya devam etme arzusu,” dedi Malabuyo, omuz probleminden dolayı ameliyat olduktan sonra dört disiplini de eğitmeye devam etti UCLA için düzensiz çubuklardaki faaliyetlerini sınırladı.

“Yarışma biraz daha jimnastiğim üzerinde kontrole sahip olduğumu hissettim. Kendim olabildim, eğlenebildim ve kim olduğumu ifade edebildim ve bence bu esnekliğe ve özgürlüğe sahip olmak, tüm rekabetten ve deneyimden gerçekten keyif almamı sağlayan şeydi. Hayatımın en iyi deneyimlerinden birini yaşadım.”

McDonald, Malabuyo’nun kendine meydan okuma istekliliğinden etkileniyor. McDonald, “Emma’nın hedeflerinde yeniden büyümesini ve geri dönüp elit seviyede rekabet etme konusunda gerçekten ilgi ve istek duymasını izlemek gerçekten heyecan vericiydi” dedi. “Bunu büyük bir tutku ve coşkuyla yapıyor ve bu da onunla gurur duyduğum bir şey.”

UCLA'dan Emma Malabuyo, Ocak ayında UC Davis ve Oregon Eyaleti ile yapılan karşılaşma sırasında atlama rutinini tamamladı.

UCLA’dan Emma Malabuyo, Ocak ayında UC Davis ve Oregon Eyaleti ile yapılan karşılaşma sırasında atlama rutinini tamamladı.

(Amanda Loman / Associated Press)

Malabuyo, bu yılın sonlarında Asya Oyunlarında ve gelecek yılın Asya şampiyonalarında Olimpiyatlarda yer alma umuduyla yarışmayı umuyor. Kolejlerin ve ABD Jimnastik’in sunduğu esnekliğin kendisinin ve diğerlerinin paralel yollar izlemesini kolaylaştırdığını söyledi.

“Herkes biraz daha motive görünüyor ve daha güvenli bir alanda da görünüyor” dedi. “Bence çevre çok büyük bir şey ve üniversitede zihinsel duruma da yardımcı oluyor.”

Chiles, Lee, Carey ve Leanne Wong (Florida), 5 Ağustos’ta Chicago yakınlarındaki Hoffman Estates, Illinois’de düzenlenen Core Hydration Classic’te (eski adıyla US Classic) elit yarışmaya geri dönecek. Katılımlar arasında, üniversite sıralamalarından olmasa da, başka bir büyüleyici geri dönüş yer alıyor: 2016 Olimpiyatları’nın her yönüyle altın madalya sahibi Simone Biles, ABD şampiyonalarına katılmaya hak kazanan etkinliğe katıldı. Geçen hafta planını Twitter aracılığıyla doğruladı ve şöyle dedi: “Yarışma sahasına geri döndüğüm için heyecanlıyım!”

26 yaşındaki Biles, üstünlük sağlamasının tercih edildiği Tokyo Olimpiyatları’ndan bu yana yarışmadı ancak mekansal oryantasyon bozukluğu (“bükülmeler”) ve zihinsel sağlık sorunları yaşadıktan sonra biri dışında tüm etkinliklerden çekildi. Bir takım gümüş madalyası kazandı ve denge çubuğunda bronz madalya kazanmak için geri döndü ve 25 dünya şampiyonası madalyasına yedinci Olimpiyat madalyasını ekledi.

Biles antrenman yaptığını ima etmemişti, bu yüzden dönüşü şaşırtıcıydı. Ama Malabuyo’ya değil.

Malabuyo, “Her zaman onun daha fazlasını istediğini hissettim” dedi. “O Simone Biles, yani her şeyi yapabilir. O muhteşem bir jimnastikçi. Kesinlikle geri gelebilir ve bence bu onun için harika bir rekabet olacak ve onu izlemek için sabırsızlanıyorum.”

Biles’e ve yaşlarının akıllarından, olgunluklarından ve iradelerinden daha az önemli olduğunu kanıtlamaya kararlı tüm jimnastikçilere iyi şanslar.