Emma Malabuyo, gelecek nesil Olimpik jimnastikçileri temsil ediyor

doyoutravel

New member
Gençliğin getirdiği korkusuzluğun ve esnekliğin ödüllendirildiği bir sporda, elit kadın jimnastikçilerin çoğu sporcunun kariyerlerine başladığı bir yaşta oldukları düşünülürdü.

Enerjik gençler olarak Olimpiyatlarda taklalar, piruetler ve tüm dikkatlerin üzerine atlarlar, aşınma ve yıpranma yaralanmaları başlamadan önce avuç dolusu madalya kazanırlar ve daha çevik ve daha zor hareketler yapabilen rakipleri tarafından geçilirlerdi. Zirvede geçirdikleri süre genellikle parlaktı ama neredeyse her zaman kısaydı.

Beş kez ABD milli takımı üyesi olan ve 2020 Tokyo Olimpiyat takımının yedeği olan, yükselen UCLA genç Emma Malabuyo, “Ben büyürken, sen 16 yaşında zirveye ulaştın,” dedi.

“Cimnastik hayatı kısa bir ömürdür. 22 yaşında işin bitti.”

Artık değil. Ve şükürler olsun.

Bazen acımasız elit jimnastik ile takım odaklı kolej rekabeti arasındaki yol artık tek yönlü bir yol değil. Ergenlik yıllarını geride bırakmış birçok önde gelen Amerikalı kadın jimnastikçi, kampüs yaşamıyla fiziksel ve duygusal olarak tazelenmiş ve NCAA yarışmasında gereken daha az karmaşık becerileri sergileyerek 2024 Paris Olimpiyatları’nda koşmak için elit seviyeye geri dönüyor.

Malabuyo, geçen ay iki yıl sonra ilk kez elit seviyeye geri döndü ve Asya şampiyonasında Filipinler’i temsil ederken yer hareketlerinde gümüş madalya kazandı. ABD takımının Tokyo’da Olimpiyat gümüş madalyasını paylaşan Jordan Chiles, geçen yıl üç dünya madalyası kazandı ve bu yıl UCLA ile engebeli barlarda ve yer egzersizlerinde NCAA şampiyonlukları kazandı, okulu Paris hayalleriyle bıraktı. O 22 yaşında ve daha bitmedi.

Tokyo’nun çepeçevre altın madalyalı 20 yaşındaki Sunisa Lee, iki sezonun ardından Paris Oyunlarında koşmak için Auburn’dan ayrıldı. Tokyo yer egzersizlerinde altın madalya kazanan ve Oregon Eyaletinde iki kez yılın Pac-12 cimnastikçisi olan Jade Carey, 23 yaşında elit seviyeye dönüş için antrenman yaparken okulda kalmayı planlıyor. Louisiana Eyaletinden 20 yaşındaki Aleah Finnegan iki bronz madalya kazandı Asya şampiyonasında Filipinler için madalya. Yakında 21 yaşına girecek olan UCLA’den Ana Padurariu, Kanada şampiyonasında bir denge aleti sergileyerek başarılı oldu.

2012 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Gabby Douglas bile bu trendi takip ediyor. 27 yaşındaki Perşembe günü, Paris Oyunlarında yarışmak amacıyla geri dönüş yapacağını duyurdu.

Kolejde yarıştıktan sonra elit jimnastiğe geri dönmek yeni bir fikir değil. Yakın zamanda, MyKayla Skinner elitlikten üniversiteye (Utah) geçti ve 24 yaşında Tokyo’da bir atlama gümüş madalyası kazanarak elitliğe geri döndü. sınırlarını tam olarak keşfederler ve uzun ömürleri, hayranların kendileriyle ve sporla daha derin bağlar kurmasına yardımcı olur.

UCLA’den Jordan Chiles, Nisan ayındaki NCAA yarı finallerinde engebeli çubuklarda yarışıyor.

(Tony Gutierrez / Associated Press)

“Bu harika. UCLA koçu, sadece elit hayallerinizin peşinden gitmek için eğitiminiz ve hayatınızın bir sonraki bölümünü kurmanız açısından hayatınızı askıya almak zorunda kalmamalısınız ve bu geçmişte yapılan bir tür şeydi” dedi. Kanada etkinliğinde Padurariu’ya eşlik eden Janelle McDonald.

“Bence artık bu hedefler, bu hayaller ve özlemlerin aynı anda gerçekleşebileceği yeni bir trend var. Her ikisini de yapmak istediklerini görmek gerçekten ilham verici. Kolej ve seçkin sporcuların ikisini de yapabileceklerini ve her ikisini de yüksek ve başarılı bir seviyede yapabileceklerini gerçekten hissetmeleri için kesinlikle heyecan verici bir zaman olduğunu düşünüyorum.”

Filipinler’i temsil etmek Malabuyo’nun planlarında yoktu. Bununla birlikte, üniversitede olduğundan daha zorlu beceriler sergilemek istedi ve Filipinli bir jimnastik yetkilisi, büyükanne ve büyükbabasının anavatanı için yarışmak üzere onunla temasa geçtiğinde ilgisini çekti.

Yeni pasaportunu Singapur’a seyahat etmek için tam zamanında aldı ve üniversite rutinlerini yer egzersizinde ikinci ve denge aletinde beşinci olacak kadar iyi uyarladı.

“Gerçekten bu fırsatı değerlendirmek ve nasıl gittiğini görmek istedim. Ve özellikle üniversitede eğitim aldıktan sonra çok eğlendim ama içimde hala bu ateş, elit olmaya devam etme arzusu vardı,” dedi. UCLA için düz olmayan çubuklardaki etkinliğini sınırladı.

“Yarışma, jimnastiğim üzerinde kontrole sahip olduğumu biraz daha fazla hissettirdi. Kendim olabildim ve eğlenebildim ve sadece kim olduğumu ifade edebildim ve bence bu esneklik ve özgürlüğe sahip olmak, tüm rekabet ve deneyimden gerçekten zevk almamı sağlayan şeydi. Hayatımın en iyi deneyimlerinden birini yaşadım.”

McDonald, Malabuyo’nun kendine meydan okuma isteğinden etkilenir. McDonald, “Emma’nın hedeflerinde yeniden büyümesini ve geri dönüp elit düzeyde rekabet etme konusunda gerçekten ilgi ve istek duymasını izlemek gerçekten heyecan vericiydi” dedi. “Bunu büyük bir tutku ve şevkle yapıyor ve bu yüzden onunla gurur duyuyorum.”

UCLA'den Emma Malabuyo, Ocak ayında UC Davis ve Oregon State'e karşı bir karşılaşma sırasında bir atlama rutinini bitiriyor.

UCLA’den Emma Malabuyo, Ocak ayında UC Davis ve Oregon State’e karşı bir karşılaşma sırasında bir atlama rutinini bitiriyor.

(Amanda Loman / Associated Press)

Malabuyo, bir Olimpiyat noktası kazanma umuduyla bu yıl Asya Oyunlarında ve gelecek yılki Asya şampiyonalarında yarışmayı umuyor. Kolejlerin ve USA Gymnastics’in sunduğu esnekliğin kendisinin ve diğerlerinin paralel yollar izlemesini kolaylaştırdığını söyledi.

“Herkes biraz daha motive ve daha güvenli bir alanda görünüyor” dedi. “Çevrenin çok büyük bir şey olduğunu düşünüyorum ve üniversitede sadece zihinsel duruma da yardımcı oluyor.”

Chiles, Lee, Carey ve Leanne Wong (Florida), 5 Ağustos’ta Chicago yakınlarındaki Hoffman Estates, Illinois’de Core Hydration Classic’te (eski adıyla US Classic) elit yarışmaya geri dönecek. Girişler, üniversite sıralamalarından olmasa da başka bir büyüleyici geri dönüşü içeriyor: 2016 Olimpiyat çepeçevre altın madalyalı Simone Biles, ABD şampiyonaları için bir eleme olan etkinliğe katıldı. Geçen hafta planını Twitter üzerinden doğruladı ve “Yarışma alanına geri döndüğüm için heyecanlıyım!”

26 yaşındaki Biles, hakim olması için tercih edildiği Tokyo Olimpiyatlarından bu yana yarışmadı, ancak mekansal yönelim bozukluğu – “kıvrımlar” – ve zihinsel sağlık sorunları yaşadıktan sonra biri hariç tüm etkinliklerden çekildi. Bir takım gümüş madalyası kazandı ve denge aletinde bronz madalya kazanmak için geri döndü ve 25 dünya şampiyonası madalyasına yedinci Olimpiyat madalyasını ekledi.

Biles antrenman yaptığını ima etmemişti, bu yüzden dönüşü şaşırtıcıydı. Ama Malbuyo’ya değil.

Malabuyo, “Her zaman daha fazlasını istediğini hissettim,” dedi. “O Simone Biles, yani her şeyi yapabilir. O harika bir jimnastikçi. Kesinlikle geri gelebilir ve onun için harika bir rekabet olacağını düşünüyorum ve onu izlemek için sabırsızlanıyorum.”

Biles’e ve yaşlarının zihinlerinden, olgunluklarından ve iradelerinden daha önemli olduğunu kanıtlamaya kararlı tüm cimnastikçilere iyi şanslar.