EA Sports'un kolej futbolu video oyunu NIL sayesinde geri dönüyor

doyoutravel

New member
On beş yıl önce, Nebraska ve Arizona Eyaleti'nin eski oyun kurucusu Sam Keller, 2013 yılında Electronic Arts Sports'un popüler “Kolej Futbolu” video oyununu rafa kaldırmasıyla sonuçlanan bir toplu dava açtı. Neden? Oyun, gerçek hayatta isimleri olmayan ancak her kadrodaki her oyuncuya neredeyse her yönden benzeyen oyuncular içeriyordu.

EA, Keller ve diğerleri ile 40 milyon dolara anlaştı ve NCAA da 20 milyon dolar daha ekledi. Kulağa çok gibi geliyor ama her oyuncuya yapılan ödemeler yaklaşık 1.500 ila 15.000 dolar arasında değişiyordu.

Keller ise sosyal medyanın halka açık meydanında “bizim için video oyununu mahvettiği” gerekçesiyle kırbaçlandı.

“İnsanlar duruma baktılar ve benim bu olayın peşine düştüğümü düşündüler. Keller, Arizona Cumhuriyeti'ne 2019'da kolej oyuncularına isimleri, imajları ve benzerlikleri veya NIL için ödeme alma hakkı verildiğinde, “Ben bir NFL oyuncusu olarak bunu yapamadım ve hızlı para kazanmam gerekiyordu,” dedi.

“Bütün bunları anlıyorum ama amaç asla bu değildi. Dava daha çok şu anda olup bitenlerle ilgiliydi [with NIL]. Bu, normu adil bir şeye dönüştürmek için atılan birçok adımdan sadece ilkiydi.”

Bugün kolej oyuncuları NIL anlaşmaları yoluyla önemli meblağlar kazanıyor. Ve ne biliyorsunuz, Redwood City merkezli EA Sports, video oyununun geri döndüğünü duyurdu. Son versiyonu 2013'te CF 14 olan “College Football 25” bu yaz piyasaya sürülecek.

Ve evet, oyuncuların isimleri kullanılacak. İki hafta önce EA, benzerlerinin yer almasını kabul eden herhangi bir oyuncuya 600 dolar ve oyunun ücretsiz bir kopyasını teklif etti ve 11.390 FBS oyuncusundan 10.000'den fazlası zaten takımda, bu da EA'nın oyunculara toplam 6 milyon dolar ödeyeceği anlamına geliyor 7 milyon dolara yükseldi. Bazı oyuncular oyunun tanıtımını yapmayı kabul ederek 600 dolardan fazla kazanabilirler.

Video oyunu geliştiricisi, oyuncuların teklifi kabul etmemeye karar veren oyuncuları manuel olarak eklemelerinin engelleneceğini söyledi. Ayrılacağı bildirilenler arasında Peyton ve Eli Manning'in yeğeni Teksaslı oyun kurucu Arch Manning de yer alıyor. Geçtiğimiz sezon geride kalan oyun kurucu Arch Manning Quinn Ewers, Instagram'da teklifi kabul ettiğini söyledi. Aynı şekilde diğer yüksek profilli pasörler de Oregon'dan Dillon Gabriel, Alabama'dan Jalen Milroe ve Mississippi'den Jaxson Dart'tı.

Evlerine daha yakın olan UCLA oyun kurucusu Ethan Garbers ve USC'nin geniş alıcı ve patlayıcı vuruş geri dönüş oyuncusu Zachariah Branch tercihlerini yaptı. Takım arkadaşlarının çoğu da aynısını yaptı.

EA kıdemli başkan yardımcısı Daryl Holt yaptığı açıklamada, “Sporcuların EA Sports College Football 25'e katılma fırsatına verdiği yanıt olağanüstü oldu” dedi. “Önümüzdeki haftalarda daha fazla sporcuyu ağırlamaktan ve bu yaz piyasaya sürüldüğünde bu birinci sınıf sporcuları oyuna dahil etmekten heyecan duyuyoruz.”

EA CF 25 hakkında başka ne biliyoruz? 85 FBS takımının tamamı 2024 formasıyla maça çıkacak. Son dönemdeki konferans düzenlemelerinin çokluğu fark edilecektir. Yeni 12 takımlı Kolej Futbolu Playoff'u kişiselleştirme olanağına sahiptir. Her kase oyunu öne çıkacak.

Ayrıca, 2013 oyuncularının hatırladığı Dynasty ve Road to Glory modları NIL bileşenleriyle geri dönüyor ve oyun, Madden serisiyle aynı motorda çalışacak.

On beş yıl önce Keller'in davası, EA'in detaylara olan ilgisini anlatıyor ve video oyun şirketinin, oyunu olabildiğince gerçekçi hale getirmek için oyuncular hakkında bilgi toplamasının en az bir yolunu ortaya koyuyordu.

Davada, “EA, takım ekipman yöneticilerine ayrıntılı anketler göndererek benzersiz, yüksek düzeyde tanımlanabilir oyun davranışlarını eşleştirmeye çalışıyor” denildi. “Ayrıca EA, gerçek stadyumların gerçekçi sanal versiyonlarını yaratıyor; onları EA'nın grafik sanatçıları tarafından gerçekçi bir şekilde oluşturulan sanal sporcular, antrenörler, amigo kızlar ve hayranlarla doldurur; Oyuncuların tuş takımının çıtırtısı ve kalabalığın uğultusu gibi gerçekçi sesleri bir araya getiriyor.

“EA'nın oyunu, EA'in oyuncuların isimlerini formalarına yazmaması ve her oyuncuya, gerçek oyuncunun memleketinden farklı bir memleket ataması açısından gerçeklikten farklı.”

Bu sefer koçlar atlandı, ancak Ole Miss koçu Lane Kiffin, On3'ten Andy Staples'a herhangi bir tazminat ödemeden oyuna katılma izni vereceğini söyledi.

“Çocuklar oynamayı seviyor” dedi. “Beynim işe alımda neyin yardımcı olacağını düşünüyor? Eğer bana bunun için para ödeseydin, bunu istemezdim. Bunu bizim NIL'imize koymanızı isterim.