Chip Kelly’nin ‘gizli’ UCLA bahar antrenmanlarından beş çıkarım

doyoutravel

New member
Florida’nın Orange and Blue takım içi bahar futbol maçı, Gators taraftarlarının sevinçle karşıladığı 46 yardalık bir golle sonuçlandı.

Kapasitesi 54.000 taraftar, iki kez ulusal şampiyon olan Georgia’nın Kırmızı-Siyahlı penaltı atışını izledi. Clemson’ın bahar maçında 50.000 berabere kaldı. USC, oyununu 33.427’den önce Kolezyum’da düzenledi. Aşağı Colorado’da bile Deion Sanders’ı ve onun yeni görünümlü Buff’larını görmek isteyen 47.277 hayran vardı.

Bu arada, yaklaşık üç düzine kadar taraftar Cuma günü UCLA’nın son bahar antrenmanını izledi; bir park yerinin üzerinde üzgün bir şekilde durup duvarın üzerinden sahaya baktı.

Kaşlarını çatan güvenlik personeli, telefonunu çıkaran herkese fotoğraf veya bir anlık video çekmesi konusunda hızla uyarıda bulundu. Tanrı, birisinin UCLA’nın sonbahardaki ilk rakibi olan Coastal Carolina gibi isimler için bilgi toplamasını yasakladı.

Bruins’in bahar futbolu taraftarın ve eğlencenin olmadığı bir bölgeydi. Takım içi maç oynanmadı. Görünüşe göre rastgele seçilen iki oyuncu veya antrenör yardımcısı, 15 antrenmanın her birinin ardından kısa röportajlar için yola çıktı. Koç Chip Kelly dördünün önünde konuştu.

Oyuncular ve antrenörler her zaman coşkulu ve gösterişliydi, tartışmalı hiçbir şey söylememe konusunda iyi eğitilmişlerdi. Başarılı bir 9-4 sezonu geride bırakan programın gidişatından duydukları heyecanı dile getirdiler. Onlar dünya standartlarında bir üniversitenin uygun elçileridir. Çoğunun topluluk önünde daha sık konuşmasına izin verilmemesi utanç verici görünüyor.

Gizliliğe ve dağınık görüntülere rağmen, baharın sonuna doğru bazı sonuçlar çıkarılabilir. İşte beş çıkarım:

Dante Moore ve vay faktörü

UCLA oyun kurucusu Dante Moore yakın zamanda yapılan bir antrenman sırasında atış yapıyor.

(Jesus Ramirez / UCLA Atletizm)

Vay canına, bu çocuğun gerçekten hızlı bir şekilde serbest bırakılması gibi.

Ve ayrıca vay be, bu çocuk gerçekten çok genç.

Dante Moore’un Detroit King Lisesi’ndeki sınıf arkadaşları mezuniyet balosunun ve son sınıflarının son günlerinin tadını çıkarırken, UCLA tarihindeki en yüksek reytingli oyun kurucu, Westwood’da oyun kitabını tutuyor, toplantıyı yönetiyor ve işe başlama işi için yarışıyordu. 18. doğum günü.

Moore, “Takımın en genci ben olabilirim” dedi. “Merkezimde Duke Clemens gibi bir kişinin olması, onun bana sakinleşmemi ve nefes almamı söylemesi ve benim de bir araya toplanıp sorularım olan herhangi bir şey hakkında sohbet etmem harika.”

Kıdemli ve geri dönen bir başlangıç oyuncusu olan Clemens, Moore’a akıl hocalığı yapmaktan hoşlanıyor.

“Daha iyi olmak istemesi ve bu kadar genç bir adam olarak zaten her şeyin içinde olması, ondan etkilendim” dedi. “Çok dışa dönük biri. Konuşması kolay. Bir oyun kurucu için oyuncuları tanımanın önemli olduğunu düşünüyorum.”

Belki de Kelly’nin sonbaharda vermesi gereken en ilgi çekici karar, hücumu derhal Moore’a devretmek mi, yoksa daha güvenli bir rota mı izleyip son iki yılını Dorian Thompson-Robinson’ın yedeği olarak geçiren Ethan Garbers’ı başlatmak mı olacağıdır.

Moore’un sınırsız avantajı varken Garbers muhtemelen hataları en aza indirecektir. Kelly, oyun kurucularının sıralamasının aklının en uzağında olduğu konusunda ısrar etti ve transfer Collin Schlee ile geri dönen oyuncular Justyn Martin ve Chase Griffin’in de karışımda olduğunu ekledi.

Kelly, “Heyecan duyduğumuz bir ilerleme var” dedi. “Fakat ilk oyunumuzu oynamadan önce çok zamanımız var. Oyun kurucu pozisyonunda derinlemesine bir tartışmamız olmadı.

Garbers ise hiçbir şeyden taviz vermiyor.

“Geçen sene bile takımımmış gibi davranıyordum, sanki ilk 11’de ben olacakmışım gibi davranıyordum” dedi. “Herhangi bir oyun kurucuya her gün böyle davranacaksınız. Bu zihniyete sahip olmak önemli çünkü bir oyun, bir hamle uzaktasınız.”

Oyun kurucu Bo Nix’in 2023’te geri dönmeye karar vermesiyle şaşırtıcı bir şekilde Oregon’a olan bağlılığını geri çeken Moore’un, Oregon’dan transfer olan Maliki Matavao’nun sıkı bir taraftarı var.

Matavao, “O gerçek değil” dedi. “Bana pek çok oyun kurucu atışı yaptı ve o, üniversiteden çıkan bir sonraki büyük şey olacak. Bunu garanti edin.”

Garbers GoPro’yu alıyor

UCLA oyun kurucusu Ethan Garbers, 10 Eylül'de Alabama State'e karşı pas atıyor.

UCLA oyun kurucusu Ethan Garbers, 10 Eylül’de Alabama State’e karşı pas atıyor.

(Ashley Landis / Associated Press)

Oyun kurucular her gün Gunderson’la buluştuğunda, vesayetin büyük kısmı Garbers’ın GoPro Max 360’ının merceğinden geçiyor.

Antrenman sırasında dayanıklı video kamerayı kaskına takıyor ve oyun kurucu odasındaki herkese, hücum hattındaki yayınları, alıcıları ve kargaşayı kendi bakış açısıyla görme fırsatı veriyor.

Gunderson, Garbers’ın GoPro’sunun mutlaka onun muhtemel başlangıç olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Gunderson, “Bu, sanal gerçeklik sistemimizin bir parçası ve onun yaptığı temsilcileri filme alıyoruz” dedi. “Ethan çok fazla tekrar yapıyor, bu yüzden kaskını değiştirmek yerine kaskına takıyor. Bu temsilciler bir bilgisayar sistemine giriyor. Onu bir Oculus’a koyabiliriz ve [everyone] izleyebilmek.

“Antrenörlük yaparken, 15 metre geriden, 50 metre yükseklikten ya da uç bölgeden izlediğimde her zaman ‘Hey, bunu neden atmadın’ diyorsunuz. Onların gördüğü manzara bu değil.”

UCLA, GoPro’yu ilk olarak geçen sonbahardaki antrenmanlar sırasında Dorian Thompson-Robinson ile birleştirdi. Moore henüz bir tane giymedi ancak Garbers’ın görüşünü takdir ediyor.

Moore, “Oyun kurucu ne görüyorsa, kamera da onu gösteriyor” dedi. “İlerlememize yardımcı oluyor. Gerçekten bu, programda ve bu binada her geçen gün daha iyi olmamıza yardımcı olan pek çok şeyden biri.”

‘Beni heyecanlandırdı, beni daha önce hiç hissetmediğim fantastik dehşetlerle doldurdu.’ – Edgar Allen Poe’nun ‘Kuzgun’u

UCLA savunma koordinatörü D'Anton Lynn, yakın zamanda yapılan bir antrenman sırasında oyuncuları izliyor.

UCLA savunma koordinatörü D’Anton Lynn, yakın zamanda yapılan bir antrenman sırasında oyuncuları izliyor.

(Sam Lazarus / UCLA Atletizm)

Baltimore Ravens’ın planlarını ve havasını getiren yeni UCLA savunma koordinatörü D’Anton Lynn, saldırganlığı, duyguyu ve bir miktar el çabukluğunu teşvik eden yoğun, saçmalıktan uzak bir antrenör.

Eski Chargers antrenörü Anthony Lynn’in oğlu Lynn’in sahada Bruin savunma personeli var ve kenar çizgisi sürekli olarak kuzgunlar gibi kaba bir şekilde kıkırdayıp ötüyor.

Güvenlik Kamari Ramsey, “Bir bütün olarak savunma biraz daha agresif, zincirlerin arkasındaki hücuma erken ulaşmak istiyoruz” dedi. “Pasif olmak istemezsin. Hücumun sopaların arkasına geçmesini istiyorsunuz, bu yüzden daha agresif olmayı seviyorum.

Pratikte – ya da en azından antrenman sırasında – saldırganlık, saçma konuşmalara ve takım içi eylemlerde geleneksel olandan biraz daha fazla temasa dönüştü. Birkaç hücum oyuncusu istisnayı kabul etti – özellikle USC transfer alıcısı Kyle Ford – ancak Lynn, biraz zorbalığa izin verildiğine inanıyor.

“Adamların hızlı, fiziksel ve sağlam oynamasını istiyoruz” dedi. “Kaos yaratmayı seviyoruz”

Savunma planlarının tanınmasını zorlaştırmak önemli bir unsurdur.

Lynn, “Spin sonrası oyun kurucuyu ne kadar çok etkilerseniz ve hücumun düşünmesini sağlarsanız o kadar iyi” dedi. “Bu yüzden hizalamaların gizlenmesini vurguluyoruz.”

Bütün hücum oyuncuları nerede?

UCLA hücum yan hakemi Garrett DiGiorgio, Bruins'in Ekim ayında Utah'ı yenmesinin ardından eldivenini bir taraftara veriyor.

UCLA hücum yan hakemi Garrett DiGiorgio, Bruins’in Ekim ayında Utah’ı yenmesinin ardından eldivenini bir taraftara veriyor.

(Ashley Landis / Associated Press)

Bruins’in hücum hattı zayıf, bir koçun ön taraftaki domuzlarla ilişkilendirmek isteyeceği bir kelime değil. Yaralanmalar ve geç transfer, planlanan ilk birimin baharda birlikte antrenman yapmasını engelledi.

Pivot Clemens sürekli varlığını sürdürüyordu, ancak geçen yılın ilk beş oyuncularından üçü – guardlar Jon Gaines II ve Antonio Mafi’nin yanı sıra Raiqwon O’Neal ile mücadele – profesyonel futbola geçti.

Sağ müdahaleye geri dönen Garrett DiGiorgio ve Purdue transfer guardı Spencer Holstege, son ikisinde geri dönmeden önce açıklanmayan sakatlıklarla birçok antrenmanı kaçırdı.

Bekçi oynayabilen veya top çalabilen genç transfer Jake Wiley de hoş bir ekleme olacak. Sanders antrenör olduktan sonra Colorado’dan ayrılan üç düzineden fazla burslu oyuncudan biri.

Sonbaharda mücadeleye daha fazla takviye eklenecek: Old Dominion’da üç yılda 33 maçın 27’sine başlayan Kıdemli Khadere Kounta ve Fontana Summit Lisesi’nden birinci sınıf öğrencisi Tavake Tuikolovatu.

Portal hareketini aktar

UCLA defans antrenörü Ken Norton Jr. defans oyuncuları Adam Cohen, Kain Medrano ve Darius Muasau ile konuşuyor.

UCLA defans antrenörü Ken Norton Jr., Nisan 2022’deki bahar antrenmanında defans oyuncuları (soldan sağa) Adam Cohen, Kain Medrano ve Darius Muasau ile konuşuyor.

(Steve Galluzzo / Times İçin)

Defans oyuncusu Adam Cohen, transfer portalına Nisan döneminde girdi; Kelly’nin sadece anladığı değil aynı zamanda desteklediği bir hamle. Cohen, üç sezonda sekiz maçta yer aldı, altı top çaldı ve 2021’de Bruins’in savunma gözlemcisi takımının oyuncusu oldu.

Cohen, ayrılma niyetini açıklamasına rağmen UCLA’da bahar antrenmanını tamamladı.

Kelly, “Adam’ı seviyorum, o harika” dedi. “Buradayken bize her şeyi verdi. … Bir günlüğüne de olsa, dört yıllığına da Bruin olsalar, ömür boyu Bruin olurlar. Bizim işimiz Adam’a yardım etmek. Diplomasını istiyor, bizim için en önemli kısım bu. Bunu herkese sunuyoruz. Eğer portala girerseniz bu harika, başka bir noktaya geçmenize yardımcı olacağız, bu bizim sorumluluğumuzun bir parçası.”

Bu arada Kelly, 30 Nisan’da kapanan portal penceresi sırasında kimsenin transfer kararı vermemesi nedeniyle rahatladı. Kelly, UCLA’nın yakında portaldan yeni yüzler getirebileceğini ima etti.

Kelly, “Bazen transfer dünyasında çocuklara işlerin bu şekilde yürüyeceğine dair söz veriliyor ya da söyleniyor, sonra işlerin nasıl yürüdüğünü gördüklerinde, işlerin bu şekilde yürüyeceğini düşünmediğimi söylüyorlar” dedi. “Her şeyi gün yüzüne çıkarmalarını istiyoruz. Toplantılara katılıyorlar ve bir koçun bir toplantıda nasıl koçluk yaptığını görüyorlar. Bir antrenörün sahada nasıl ders verdiğini görüyorlar, böylece bilinmeyen bir şey kalmıyor. Antrenman masamızın nasıl olduğunu, nasıl tanıştığımızı, oyuncularımızın antrenman sırasında nasıl etkileşime girdiğini görüyorlar.

“Bunun gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum çünkü işe alım sürecinin bir parçası da onları UCLA’nın neyle ilgili olduğu konusunda eğitmek bizim işimiz.”