Bill Walton'un kişisel başarıya ve kahramanlara farklı bir bakış açısı vardı

doyoutravel

New member
Bill Walton her bakımdan son derece başarılıydı; üniversite basketbolu ve NBA tarihinin en madalyalı oyuncuları arasında yer alıyordu.

Ancak Walton'un, UCLA'daki efsanevi koçu John Wooden'in öğretilerinden yola çıkarak farklı bir kişisel başarı tanımı vardı.

Walton üç yıl önce şöyle demişti: “John Wooden'ın bize öğrettiği hayattaki son ders, başarının ölçülmesiydi.” elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilmenin tatmini.

“Bunu söylemek gerçekten çok kolay ama bunu kabul etmek, kucaklamak ve buna inanmak inanılmaz derecede zor.”

Üç kez yılın kolej oyuncusu olan ve iki NBA şampiyonluğu kazanan Walton, Pazartesi günü San Diego'daki evinde kanserden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. 71 yaşındaydı.

San Diego Padres ve onların Dodgers'ın uzun gölgesinden çıkma umutları hakkındaki 2021 tarihli bir hikayenin parçası olarak Walton'la röportaj yapıyordum. Aralarında Walton ve film yapımcısı Cameron Crowe'un da bulunduğu pek çok San Diegan'la şehre ve spor takımlarına olan sevgileri hakkında konuştum.

Walton, Padres'ten, Chargers'tan ve La Mesa'da büyümesiyle ilgili anılarından uzun uzadıya bahsetti. Bruins'le iki ulusal şampiyonluk ve üç ulusal üniversitede yılın oyuncusu ödülü kazandığı için Los Angeles'a da derin bir sevgisi vardı. Dahası, oğlu Luke, Lakers'ta oynadı ve koçluk yaptı.

Hangi Güney Kaliforniya şehrini tercih ettiği sorulduğunda Walton, “Birinin ya da diğerinin olduğu, niteliksel, ikili karar verme dünyasında yaşamıyorum” dedi. “Ben dünyanın en şanslı adamıyım. Ben de bütün Dodgers'ları tanıyorum.”

Öte yandan Walton, San Diego Ticaret Odası'nın sözcüsü gibi konuşmaktan çekinmedi.

Gülerek, “Los Angeles'tan San Diego'ya hiçbir zaman arabayla gitmeye çalışmayın çünkü oradaki herkes buraya inmeye çalışıyor” dedi.

UCLA efsaneleri Bill Walton (solda) ve Kareem Abdul-Jabbar, 2013'teki bir basketbol maçında saha kenarında oturuyorlar.

(Scott Chandler / UCLA Atletizm)

“San Diego'yla gurur duyuyoruz. En iyi plajlar, en iyi hava, en iyi bisiklet, en iyi su, muhteşem havaalanı. Ve hayal edebileceğiniz her şey. İnanılmaz tesisler, inanılmaz doğa ve okyanusla, Meksika'yla, Camp Pendleton'la, çöle giden dağlarla sınırlanmıştır. Ve bunların hepsine San Diego'dan çok kolay erişilebiliyor.”

En güzel çocukluk anıları arasında, o zamanlar Pacific Coast Ligi'nde yer alan Padres'in, şu anda Fashion Valley Alışveriş Merkezi olan Westgate Park'ta kendi sahasında oynadığı maçları izlemek vardı. Parktan çıkan beyzbol toplarını kovalama konusunda uzmandı.

“Bazı adamlar geldiğinde, bu adam solak, şut atan bir oyuncu, bu yüzden ilk taban çizgisi boyunca sağ sahadaki tribünlere gireceğim derdim. Ama sonra Tony Perez geldiğinde dostum, sahaya çıkacağım ve o sayı vuruşunu yapacağım.”

Serbest basketbol topları için vücudunu feda edeceği bir kariyerin habercisi olarak şunları söyledi: “Beyzbolda hızlıydım ve dokuz ve 10 yaşlarındaydım. Tribünlerde seken topa ulaşmak için sandalyelerin üzerinden atlamak konusunda isteksiz değildim.

Chargers, Los Angeles'taki ilk sezonunun ardından San Diego'ya taşındığında Walton 9 yaşındaydı.

“Şu anda yaşadığımız evimizden sadece yarım mil uzakta olan ve Chargers'ın hafta sonları oynadığı eski Balboa Stadyumu'na giderdim” dedi. “Ben de o oyunlara giderdim ve sen kızıl saçlı, kısa saçlı küçük bir çocukken, dostum, mübaşirler ve bilet alanlar küçük Billy'ye karşı her zaman fazlasıyla nazik davranırlardı.”

Anne ve babasının spor tutkunu olmadığını ancak “gelmiş geçmiş en iyi ebeveynler olduklarını” söyledi. Evde televizyonla büyümemiş olsa da, transistörlü radyosunda oyunlar açtığını ve yorganın altında müzik dinlediğini hatırlıyor.

“Padre maçlarını dinledim” dedi. “Vin Scully ile Dodger maçlarını dinledim. Chick Hearn'le Laker'ın maçlarını dinledim. Ve sonra UCLA'ya gelip tüm bu insanları kişisel olarak tanıyabildiğim için çok şanslıyım.

“Bütün bu inanılmaz spor kahramanlarını çocukluğumda buldum. Bir kahramana sahip olmak bir şeydir. O kahramanla tanışmak, o kahramanı tanımak, o kahramanla arkadaş olmak ve onların hayal ettiğinizden ve umduğunuzdan daha iyi insanlar olduğunu keşfetmek başka bir seviye. Ve bu benim hayatımın hikayesiydi.

Birçok kişi Walton için aynı şeyi söyleyebilir.

“Bu onların tercihi” dedi. “Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve seçilen kahramanın nazik, cömert, açık ve istekli olma sorumluluğunu anlıyorum. Çünkü o arayan kişi bendim. Şu çitin içinden bakıyordum.”