Bill Walton, Star Wars'taki Chewbacca'nın kendisinden sonra modellendiğini söylüyor.

doyoutravel

New member
Bill Walton uzundur.

Chewbacca da öyle.

Walton'un bir zamanlar uzun saçları ve tüylü bir sakalı vardı.

Chewbacca'nın vücudunun her yerinde kıllar var.

Walton'un Luke adında bir oğlu var.

Chewbacca'nın Luke adında bir arkadaşı var.

Walton basketbolda muhteşemdi.

Chewbacca, “basketbol” ile aynı harfle başlayan bir patlayıcıyla oldukça kullanışlıdır.

Evet, buna hiç şüphe yok; Walton ve Chewbacca temelde bir ve aynı.

Tamam, belki de değil. Ancak sevilen yayıncıya dönüşen basketbol Onur Listesi'nin “Star Wars”taki tüylü karaktere ilham vermiş olabileceğine inanmak çok da abartılı görünmüyor.

Portland Trail Blazers'ın pivotu Bill Walton, 19 Ocak 1975'teki bir maçta Milwaukee Bucks'ın pivotu Kareem Abdul-Jabbar'ı engellemeye çalışıyor.

(İlişkili basın)

Walton bu iddiayı Perşembe gecesi ESPN'in, film serisinin yaratıcısı George Lucas'ın bir zamanlar film okuluna gittiği USC'de Oregon'un maçına ilişkin haberinde dile getirmişti. İşte Walton'un yayın ortağı Dave Pasch ile yaptığı son derece eğlenceli sohbet; Walton'un Chewbacca'nın tam olarak doğru olmayan telaffuzunu da içeriyor.

Pasch: “Chewbacca'yı oynamak için senin de dahil olduğun doğru mu?”

Walton: “… Chewybacca beni örnek alıyor.”

Pasch: “Bunun için yarıştığını ve bu rolü oynamanın düşünüldüğünü duydum. Son derece ciddiyim.”

Walton: “Sen her zaman ciddisin, sorunların biri de bu, hayatından keyif alamıyorsun.”

Pasch: “Ama soruyu cevaplamıyorsun.”

Walton: “George Lucas olabildiğince havalı ve George ile Kareem'in buluştuğu geceyi hatırlıyorum. [Abdul-Jabbar]Bill Russell ve ben, hepimiz San Francisco'da Martin Luther King'in anısına düzenlenen büyük bir bağış toplama etkinliğindeydik…”

Pasch: “Yani soruyu yanıtlamadığına göre bunun doğru olduğunu varsayacağım.”

Walton: “Soru neydi? Chewybacca seçmelerine katıldım ve 'Hayır ama karakteri senden örnek alacağız' dediler.”

Pasch: “Sen 'Hayalet Avcıları'ndaydın ve insanlar bunu bilmiyordu, dolayısıyla bunun gerçek bir hikaye olma ihtimalinin yine büyük olduğunu düşünüyorum.”

Times bu hikaye için Walton'a ya da Lucas'ın kampındaki herhangi birine ulaşamadı.

Walton, UCLA'da efsanevi antrenör John Wooden'ın yönetiminde iki ulusal şampiyonluk kazandı ve Portland Trail Blazers ve Boston Celtics ile iki kez NBA şampiyonu oldu. 1,80 boyundaki Walton aynı zamanda 1977'de NBA Finalleri MVP'si ve 1978'de lig MVP'si oldu.

Chewbacca karakteri dünya prömiyerine geliyor Yıldız Savaşları: Skywalker'ın Yükselişi

Chewbacca, serinin 1977'deki ilk filminden bu yana sevilen bir “Yıldız Savaşları” karakteri oldu.

(Chris Pizzello / Associated Press)

Chewbacca, Kashyyyk gezegeninden bir Wookiee'dir. Listelenen büyüklüğü yıllar içinde dalgalandı, ancak genellikle 7½ fit aralığındaydı. Kendisi Millennium Falcon'un yardımcı pilotu, Rebel Alliance'ın cesur bir müttefiki ve Han Solo'nun sadık bir arkadaşıdır.

(Kendisinden ayrıca 1970'lerin çeşitli noktalarında Walton için geçerli olabilecek “tüy topu” ve “yürüyen halı” terimleriyle de bahsedilmiştir.)

Walton'un IMDB sayfasında “Hayalet Avcıları” da dahil olmak üzere birçok film jeneriği listelenmiştir (1984 filminin kapanış jeneriği sırasında kısa bir süre arka planda görünür). Ancak bu sayfada elbette denediği ve alamadığı bir rol yer almıyordu.

Merhum Peter Mayhew, 2015 yılında “The Force Awakens” aracılığıyla tüm “Star Wars” filmlerinde 7-3 puanla Chewbacca'yı canlandırmıştı.

Karakterin Walton'dan ilham aldığına inanmak ne kadar eğlenceli olsa da Lucas geçmişte bu iddiayı çürütmüş gibi görünüyor.

“Chewbacca için asıl ilham kaynağım köpeğim Indiana'ydı. Ben senaryoyu yazarken her zaman yanımda oturan oydu, benimle arabaya biner ve yardımcı pilotum olurdu,” dedi Lucas, 2004'teki “Star Wars Karakterleri” tanıtımında. “Yıldız Savaşları Üçlemesi” DVD kutusu seti.

“Ve arabada oturduğunda boyu benim kadar olurdu. O bir Alaska Malamute'siydi, çok büyüktü; bunun komik bir görüntü olduğunu düşündüm. Han Solo için bir çeşit uzaylı yardımcı pilot ararken aklıma hemen Indiana geldi.”